Jaki PIT i VAT przy sprzedaży części do samochodu

autor: Marcin Szymankiewicz02.12.2019, 11:07; Aktualizacja: 02.12.2019, 11:07
Przedsiębiorca prowadzi zakład fryzjerski. Od kilku lat korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wcześniej miał status podatnika VAT czynnego i w tym okresie nabył części do pojazdów samochodów (PKWiU 45.3), które zamierzał wykorzystać do naprawy posiadanego samochodu – środka trwałego.

Przedsiębiorca prowadzi zakład fryzjerski. Od kilku lat korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wcześniej miał status podatnika VAT czynnego i w tym okresie nabył części do pojazdów samochodów (PKWiU 45.3), które zamierzał wykorzystać do naprawy posiadanego samochodu – środka trwałego.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca prowadzi zakład fryzjerski. Od kilku lat korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wcześniej miał status podatnika VAT czynnego i w tym okresie nabył części do pojazdów samochodów (PKWiU 45.3), które zamierzał wykorzystać do naprawy posiadanego samochodu – środka trwałego.

Od nabycia tych części przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, z którego skorzystał. Wydatki poniesione na nabycie części zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia (kilka lat temu). Obecnie przedsiębiorca zamierza sprzedać posiadane części samochodowe za 2000 zł i już się umówił z nabywcą (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej), że do transakcji dojdzie 2 grudnia 2019 r. Sprzedaż zostanie zaewidencjonowana na kasie rejestrującej. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć VAT – w szczególności czy może tu zastosować zwolnienie podmiotowe z podatku – oraz PIT. Prowadzący zakład fryzjerski rozlicza PIT na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową, natomiast zaliczki na PIT opłaca za okresy miesięczne.

VAT

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (zob. art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Sprzedaż części do samochodu nabytych uprzednio do majątku firmowego niewątpliwie podlega VAT jako odpłatna dostawa towarów. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się bowiem od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł. Przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Należy jednak zauważyć, że od 1 września 2019 r., stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. g ustawy o VAT, zwolnień, o których mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw hurtowych i detalicznych części do:

– pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3),


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane