statystyki

Zwolnienia z VAT: Kształcenie uczniów i nauczycieli to nie to samo

autor: Łukasz Zalewski03.12.2019, 07:15; Aktualizacja: 03.12.2019, 07:23
Spółka uważała, że opracowanie przez nią podręcznika będzie właśnie usługą kształcenia lub wychowania

Spółka uważała, że opracowanie przez nią podręcznika będzie właśnie usługą kształcenia lub wychowaniaźródło: ShutterStock

Firma, która opracuje podręcznik dla nauczycieli i pedagogów, nie ma prawa do zwolnienia z VAT dla usług w zakresie kształcenia i wychowania – orzekł NSA. Wcześniej sąd I instancji nie wykluczył natomiast prawa do innej preferencji.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Miała on opracować dla innej firmy (będącej jednostką Skarbu Państwa) podręcznik, który byłby pomocą dla nauczycieli, pedagogów i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Spółka uważała, że skorzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o tym podatku. Przepis ten dotyczy usług świadczonych m.in. przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty (obecnie ustawy – Prawo oświatowe, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.), w zakresie kształcenia i wychowania.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane