statystyki

Zwolnienia z VAT: Kształcenie uczniów i nauczycieli to nie to samo

autor: Łukasz Zalewski03.12.2019, 07:15; Aktualizacja: 03.12.2019, 07:23
Spółka uważała, że opracowanie przez nią podręcznika będzie właśnie usługą kształcenia lub wychowania

Spółka uważała, że opracowanie przez nią podręcznika będzie właśnie usługą kształcenia lub wychowaniaźródło: ShutterStock

Firma, która opracuje podręcznik dla nauczycieli i pedagogów, nie ma prawa do zwolnienia z VAT dla usług w zakresie kształcenia i wychowania – orzekł NSA. Wcześniej sąd I instancji nie wykluczył natomiast prawa do innej preferencji.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Miała on opracować dla innej firmy (będącej jednostką Skarbu Państwa) podręcznik, który byłby pomocą dla nauczycieli, pedagogów i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Spółka uważała, że skorzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o tym podatku. Przepis ten dotyczy usług świadczonych m.in. przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty (obecnie ustawy – Prawo oświatowe, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.), w zakresie kształcenia i wychowania.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane