statystyki

KIS: Ulga mieszkaniowa nie dla handlowców

autor: Patrycja Dudek04.09.2019, 16:00; Aktualizacja: 04.09.2019, 16:24
podatki 1

podatki 1źródło: ShutterStock

Kto sprzedaje 14 działek, nie uniknie podatku, wydając pieniądze ze zbycia na remont własnego domu – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o żonę, która po podpisaniu z mężem intercyzy otrzymała od niego w darowiźnie grunt orny. Postanowiła podzielić teren na mniejsze działki i szybko je sprzedać, a zarobione pieniądze przeznaczyć na remont własnego domu, bo był już w kiepskim stanie technicznym.

Sprzedaż miała mieć miejsce przed upływem 5 lat od nabycia gruntu (w tym wypadku – podpisania umowy darowizny). Zasadniczo w takiej sytuacji trzeba zapłacić 19-proc. PIT od dochodu ze zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT), chyba że przeznaczy się pieniądze na własny cel mieszkaniowy. Jest nim m.in. remont domu (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT). Wówczas dochód ze zbycia jest zwolniony z PIT w ramach ulgi mieszkaniowej. Od 2019 r. podatnik ma na jej zrealizowanie trzy lata zamiast dwóch.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane