statystyki

KIS: Ulga mieszkaniowa nie dla handlowców

autor: Patrycja Dudek04.09.2019, 16:00; Aktualizacja: 04.09.2019, 16:24
podatki 1

podatki 1źródło: ShutterStock

Kto sprzedaje 14 działek, nie uniknie podatku, wydając pieniądze ze zbycia na remont własnego domu – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o żonę, która po podpisaniu z mężem intercyzy otrzymała od niego w darowiźnie grunt orny. Postanowiła podzielić teren na mniejsze działki i szybko je sprzedać, a zarobione pieniądze przeznaczyć na remont własnego domu, bo był już w kiepskim stanie technicznym.

Sprzedaż miała mieć miejsce przed upływem 5 lat od nabycia gruntu (w tym wypadku – podpisania umowy darowizny). Zasadniczo w takiej sytuacji trzeba zapłacić 19-proc. PIT od dochodu ze zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT), chyba że przeznaczy się pieniądze na własny cel mieszkaniowy. Jest nim m.in. remont domu (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT). Wówczas dochód ze zbycia jest zwolniony z PIT w ramach ulgi mieszkaniowej. Od 2019 r. podatnik ma na jej zrealizowanie trzy lata zamiast dwóch.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane