statystyki

Kierownik jednostki decyduje o sposobie rozliczenia wydatków związanych z remontem

autor: Karolina Pawlak15.02.2020, 14:30
Remont generalny używanej przez nas maszyny pochłonął znaczne wydatki. Czy powinniśmy rozliczać je w czasie, czy też ująć jednorazowo, jako koszt?

Remont generalny używanej przez nas maszyny pochłonął znaczne wydatki. Czy powinniśmy rozliczać je w czasie, czy też ująć jednorazowo, jako koszt?źródło: ShutterStock

Remont generalny używanej przez nas maszyny pochłonął znaczne wydatki. Czy powinniśmy rozliczać je w czasie, czy też ująć jednorazowo, jako koszt?

Jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Ich odpisy mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczenia. Czas i sposób ich rozliczania powinien być uzasadniony charakterem rozliczanych kosztów z zachowaniem zasady ostrożności (art. 39 ust. 1 i 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości).

Z reguły wydatki na remont odnoszone są w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki w dacie ich poniesienia. Jest to często podyktowane podejściem podatkowym, gdyż nakłady remontowe są kosztami pośrednio związanymi z uzyskiwaniem przychodów i jako takie mogą być kosztem podatkowym jednorazowo w dacie ich poniesienia, co wynika z art. 15 ust 4d ustawy o CIT.

Na gruncie prawa bilansowego jednak do rozliczenia w czasie mogą zostać zakwalifikowane remonty typowe, których wartość w ocenie jednostki jest istotna, a ich skutki będą odczuwalne przez dłuższy czas. Szczegółowe zasady związane z ujmowaniem w księgach zdarzeń dotyczących środków trwałych zawarto w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe”.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane