statystyki

Kierownik jednostki decyduje o sposobie rozliczenia wydatków związanych z remontem

autor: Karolina Pawlak15.02.2020, 14:30
Remont generalny używanej przez nas maszyny pochłonął znaczne wydatki. Czy powinniśmy rozliczać je w czasie, czy też ująć jednorazowo, jako koszt?

Remont generalny używanej przez nas maszyny pochłonął znaczne wydatki. Czy powinniśmy rozliczać je w czasie, czy też ująć jednorazowo, jako koszt?źródło: ShutterStock

Remont generalny używanej przez nas maszyny pochłonął znaczne wydatki. Czy powinniśmy rozliczać je w czasie, czy też ująć jednorazowo, jako koszt?

Jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Ich odpisy mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczenia. Czas i sposób ich rozliczania powinien być uzasadniony charakterem rozliczanych kosztów z zachowaniem zasady ostrożności (art. 39 ust. 1 i 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości).

Z reguły wydatki na remont odnoszone są w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki w dacie ich poniesienia. Jest to często podyktowane podejściem podatkowym, gdyż nakłady remontowe są kosztami pośrednio związanymi z uzyskiwaniem przychodów i jako takie mogą być kosztem podatkowym jednorazowo w dacie ich poniesienia, co wynika z art. 15 ust 4d ustawy o CIT.

Na gruncie prawa bilansowego jednak do rozliczenia w czasie mogą zostać zakwalifikowane remonty typowe, których wartość w ocenie jednostki jest istotna, a ich skutki będą odczuwalne przez dłuższy czas. Szczegółowe zasady związane z ujmowaniem w księgach zdarzeń dotyczących środków trwałych zawarto w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe”.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane