Nieodpłatna cesja praw do mieszkania w TBS to darowizna

autor: Magdalena Majkowska14.08.2019, 08:03; Aktualizacja: 14.08.2019, 08:22
mieszkanie

mieszkanieźródło: ShutterStock

Przekazanie najbliższej rodzinie praw do mieszkania w Towarzystwie Budownictwa Społecznego wymaga złożenia druku SD-Z2 w urzędzie skarbowym – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to podatniczka, która 29 kwietnia br. zawarła z babcią umowę cesji partycypacji w mieszkaniu Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Umowa była nieodpłatna, tj. bez odstępnego. W rezultacie podatniczka uzyskała w darowiźnie prawo majątkowe, bo stała się partycypantem w mieszkaniu TBS. Spytała, czy powinna to zgłosić w urzędzie skarbowym. Dyrektor KIS to potwierdził. Wyjaśnił, że skoro umowa cesji partycypacji w mieszkaniu TBS ma formę darowizny, to podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Dodał, że art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.) przewiduje z wolnienie z tej daniny, gdy majątek przekazywany jest nieodpłatnie między wskazanymi w tym przepisie członkami najbliższej rodziny.

Zwolnienie obejmuje m.in. nabycie majątku przez zstępnych, a więc także przez wnuczkę od babki. Podatniczka powinna więc złożyć do właściwego urzędu skarbowego zgłoszenie na druku SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od 29 kwietnia 2019 r. – wyjaśnił dyrektor KIS.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane