statystyki

NSA: Prawo majątkowe można zbyć nie tylko w wyniku cesji

autor: Łukasz Zalewski27.08.2019, 08:45; Aktualizacja: 27.08.2019, 08:46
podatki

podatkiźródło: ShutterStock

Przychód ze zbycia prawa do świadczeń z tytułu wierzytelności powstaje w dniu podpisania umowy, a nie w momencie spłaty tych należności – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę posiadającą wierzytelności handlowe. Rozpoznała je ona jako przychody należne. Planowała jednak podpisać umowę o subpartycypację z funduszem sekurytyzacyjnym. Polegałoby to na tym, że fundusz nabyłby prawo do przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu wierzytelności obejmujących zarówno kwoty główne, jak i odsetki od nieterminowych płatności. W zamian zapłaciłby spółce kwotę równą nominalnej wartości wierzytelności (z potrąceniem należnej mu prowizji).

Fundusz nie nabyłby jednak samych wierzytelności, bo nie doszłoby do ich cesji. Tytuł prawny do nich zachowałaby spółka. Fundusz dostawałby jedynie spłaty od dłużników i odsetki. Ponosiłby zarazem ryzyko związane z niespłacanymi należnościami.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane