statystyki

Czy darowizna ze wskazaniem dla konkubiny jest obciążona podatkiem od spadków i darowizn

autor: Marcin Łukasiewicz07.10.2019, 11:46; Aktualizacja: 07.10.2019, 11:47
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Czy w przypadku darowizny „ze wskazaniem”, otrzymanej od osoby żyjącej w konkubinacie, osoba obdarowana (konkubina) będzie musiała odprowadzić podatek z tytułu spadków i darowizn?źródło: ShutterStock

Żyję w związku nieformalnym (konkubinat). Partner chce mi darować kwotę pieniężną w wysokości kredytu mieszkaniowego, którym jestem obciążona. Darowizna zostałaby przekazana na podstawie umowy zawartej u notariusza. Otrzymana darowizna „ze wskazaniem” byłaby w całości przekazana na pokrycie zobowiązań wobec banku.

Czy w przypadku darowizny „ze wskazaniem”, otrzymanej od osoby żyjącej w konkubinacie, osoba obdarowana (konkubina) będzie musiała odprowadzić podatek z tytułu spadków i darowizn?

Podatkowi od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem darowizny, polecenia darczyńcy (zob. art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn; dalej: u.p.s.d.). Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 par. 1 kodeksu cywilnego; dalej: k.c.).

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione (art. 890 par. 1 k.c.). Darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (art. 893 k.c.). Poleceniem może być np. obowiązek przekazania przez obdarowanego wskazanej osobie pieniędzy na wskazany przez darczyńcę cel.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane