statystyki

Nieodpłatna cesja praw do mieszkania w TBS to darowizna

autor: Magdalena Majkowska14.08.2019, 08:03; Aktualizacja: 14.08.2019, 08:22
mieszkanie

mieszkanieźródło: ShutterStock

Przekazanie najbliższej rodzinie praw do mieszkania w Towarzystwie Budownictwa Społecznego wymaga złożenia druku SD-Z2 w urzędzie skarbowym – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to podatniczka, która 29 kwietnia br. zawarła z babcią umowę cesji partycypacji w mieszkaniu Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Umowa była nieodpłatna, tj. bez odstępnego. W rezultacie podatniczka uzyskała w darowiźnie prawo majątkowe, bo stała się partycypantem w mieszkaniu TBS. Spytała, czy powinna to zgłosić w urzędzie skarbowym. Dyrektor KIS to potwierdził. Wyjaśnił, że skoro umowa cesji partycypacji w mieszkaniu TBS ma formę darowizny, to podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Dodał, że art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.) przewiduje z wolnienie z tej daniny, gdy majątek przekazywany jest nieodpłatnie między wskazanymi w tym przepisie członkami najbliższej rodziny.

Zwolnienie obejmuje m.in. nabycie majątku przez zstępnych, a więc także przez wnuczkę od babki. Podatniczka powinna więc złożyć do właściwego urzędu skarbowego zgłoszenie na druku SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od 29 kwietnia 2019 r. – wyjaśnił dyrektor KIS.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane