Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje w sprawie ostatecznego kształtu struktur nowego jednolitego pliku kontrolnego. Będą w nim przesyłane zarówno dane z ewidencji zakupów i sprzedaży, jak i z deklaracji VAT.
Szczegółowe uwagi do treści opublikowanych wczoraj struktur (schem) JPK_VAT należy przesłać do 16 sierpnia br. na adres sekretariat.pt@mf.gov.pl.
To drugie już konsultacje ogłoszone przez resort w tej sprawie. Pierwsze zakończyły się 15 stycznia 2019 r. Krytykowano wtedy zbytnią szczegółowość struktur, m.in. konieczność wypełniania pola „termin płatności”. Z najnowszej wersji schem JPK_VAT wynika, że resort finansów zrezygnował już z tego obowiązku.
Pozostałe dane, które trzeba będzie podawać w nowych strukturach JPK_VAT, będą spójne z konsultowanym obecnie projektem rozporządzenia ministra finansów „w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług”.
Przy okazji konsultowania projektu rozporządzenia resort finansów postanowił ponownie poprosić o uwagi do projektowanych schem.
Zmiany mają związek z podpisaną już przez prezydenta i czekającą na opublikowanie nowelizacją ustawy o VAT. Zakłada ona, że przedsiębiorcy będą wykazywać w nowym JPK_VAT dane zarówno z ewidencji zakupów oraz sprzedaży, jak i z deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Nie trzeba więc już będzie odrębnie ich przesyłać do urzędu skarbowego.
Duże firmy skorzystają z ułatwień już od kwietnia 2020 r., a pozostałe od lipca 2020 r. Zmodernizowany plik trzeba będzie składać co miesiąc do 25. dnia następnego miesiąca. Termin ten będzie wiążący zarówno dla firm rozliczających się co miesiąc, jak i kwartalnie.
Podatnicy rozliczający się kwartalnie będą musieli przekazywać do urzędu w formie nowego JPK_VAT:
  • co miesiąc część ewidencyjną (ewidencję VAT) i
  • raz na kwartał ewidencję VAT wraz z deklaracją VAT.
W praktyce przez pierwsze dwa miesiące kwartału ich plik będzie zawierał jedynie dane z ewidencji VAT, a „część deklaracyjna” JPK pozostanie „zerowa”. Dopiero w ostatnim, trzecim miesiącu informacje wynikające z deklaracji będą uwzględniane w pliku.