statystyki

Od maja nikt nie może liczyć na pobłażanie fiskusa: Za błędy w raportowaniu grożą sankcje do ponad 21 mln zł

autor: Łukasz Zalewski06.05.2019, 10:56; Aktualizacja: 06.05.2019, 12:14

Przewidziany w resortowych objaśnieniach okres ochronny się skończył. Od 1 maja fiskus może nakładać wysokie kary za niewywiązywanie się z obowiązku przekazywania informacji.

W wydanych w styczniu objaśnieniach podatkowych dotyczących stosowania przepisów o raportowaniu schematów podatkowych (MDR) Ministerstwo Finansów wskazało, że ewentualne opóźnienia realizacji obowiązków informacyjnych na gruncie przepisów MDR nie będą rodziły negatywnych konsekwencji dla podmiotów zobowiązanych, pod warunkiem że obowiązki te zostaną wykonane do 28 lutego 2019 r. Z kolei w przypadku prawidłowego wykonania opóźnionych obowiązków informacyjnych w okresie od 1 marca 2019 r. do 30 kwietnia 2019 r. opóźnienia te będą traktowane jako przypadki mniejszej wagi. Jednak już od 1 maja nikt nie może liczyć na pobłażanie fiskusa. A za błędy w raportowaniu grożą sankcje do wysokości 720 stawek dziennych (ponad 21 mln zł).

Jak mówi Gniewomir Parzyjagła, radca prawny i menedżer w MDDP, cztery miesiące to okres, który zwykle pozwala podatnikom na zapoznanie się z nowymi przepisami oraz na nauczenie się ich stosowania. W przypadku MDR taka sytuacja nie ma jednak miejsca. – Te normy są bardzo nieprecyzyjne, a wydane 31 stycznia br. objaśnienia podatkowe pojawiających się wątpliwości nie rozstrzygają, ale wręcz je pogłębiają. Na dodatek pomijają niektóre zagadnienia – mówi ekspert. Nie jest to opinia odosobniona. Podobnie uznała Krajowa Rada Doradców Podatkowych w stanowisku z 29 marca 2019 r. na temat objaśnień w sprawie MDR. Samorząd doradców uważa, że przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych są w wielu miejscach tak niejasne, że konieczna jest ich nowelizacja. KRDP stwierdza, że urzędowe objaśnienia w wielu miejscach zastępują ustawę, co jest nie do pogodzenia z zasadą zaufania do państwa i pewności prawa. „Poziom skomplikowania i niejasności przepisów nie jest możliwy do zniwelowania poprzez wydanie objaśnień” – dodaje KRDP.

Mimo krytycznych opinii doradcy i podatnicy muszą stosować przepisy o MDR i raportować szefowi Krajowej Administracji Skarbowej schematy podatkowe. Związek Banków Polskich domaga się w tej sytuacji odrębnych objaśnień w sprawie obowiązku raportowania skierowanych do instytucji finansowych.

D obra wiadomość jest taka, że minister finansów wydając objaśnienia, wskazał, iż będą one jeszcze modyfikowane i uaktualniane. Weryfikację zapowiedział też Dominik Kaczmarski, dyrektor departamentu systemu podatkowego w Ministerstwie Finansów. Stwierdził jednak, że trzeba na nią poczekać co najmniej kilka miesięcy.

Przypomnijmy, że schematem podatkowym jest uzgodnienie, które wyczerpuje co najmniej jeden z poniższych punktów:

  • spełnia kryterium głównej korzyści oraz posiada ogólną cechę rozpoznawczą,
  • posiada szczególną cechę rozpoznawczą,
  • posiada inną szczególną cechę rozpoznawczą.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane