statystyki

Ministerstwo Finansów nie wyklucza korekt w raportowaniu schematów podatkowych

autor: Łukasz Zalewski10.04.2019, 07:29; Aktualizacja: 10.04.2019, 07:30
Problem dotyczy szczegółowości opisu schematów. – Zdarza się, że zgłoszone schematy nie zawierają szczegółowych opisów, co jest niezgodne z przepisami – zwrócił uwagę Dominik Kaczmarski.

Problem dotyczy szczegółowości opisu schematów. – Zdarza się, że zgłoszone schematy nie zawierają szczegółowych opisów, co jest niezgodne z przepisami – zwrócił uwagę Dominik Kaczmarski.źródło: ShutterStock

Od początku roku do końca marca podatnicy złożyli 702 informacje o schematach podatkowych, w tym 446 – MDR-1. Nadali 98 numerów schematu podatkowego.

Zdarza się jednak, że opis schematu to zaledwie 1–3 zdania, co jest niezgodne z przepisami i oczekiwaniami MF.

Informacje te przekazał Dominik Kaczmarski, dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów podczas III Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Z kolei wiceminister finansów Filip Świtała poinformował, że resort pracuje już nad nowymi ustawami o podatkach dochodowych: prostym PIT oraz „zunifikowanym podatkiem dochodowym dla biznesu”. Pierwsza ustawa ma dotyczyć osób fizycznych zatrudnionych m.in. na etacie lub zleceniu.

Wiceminister dodał, że założeniem ministerstwa jest, aby nowe podatki dochodowe były skonstruowane w taki sposób, by wynik podatkowy był mocno skorelowany z wynikiem rachunkowych (dla celów bilansowych). Dziś bywa, że znacząco się one różnią.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • HL(2019-04-10 13:26) Zgłoś naruszenie 30

    "Zdarza się jednak, że opis schematu to zaledwie 1–3 zdania, co jest niezgodne z przepisami i oczekiwaniami MF." Może to i niezgodne z "oczekiwaniami MF", ale na pewno nie z przepisami. No chyba, że przeoczyłem ten przepis, który mówi ile zdań ma liczyć opis schematu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane