Budżet zarobi na braku faktury

autor: Patrycja Dudek25.06.2018, 08:53; Aktualizacja: 25.06.2018, 08:57
To przestroga dla internetowych handlarzy, którzy nie wykazują całego obrotu, a potem tłumaczą, że sprzedawali towary należące do kogoś innego.

To przestroga dla internetowych handlarzy, którzy nie wykazują całego obrotu, a potem tłumaczą, że sprzedawali towary należące do kogoś innego.źródło: ShutterStock

Podatnik, który nierzetelnie rozliczył VAT i nie ma dokumentów potwierdzających nabycie towarów, może zapomnieć o szacowaniu podatku naliczonego.

To przestroga dla internetowych handlarzy, którzy nie wykazują całego obrotu, a potem tłumaczą, że sprzedawali towary należące do kogoś innego. Praktyka pokazuje, że taka linia obrony w połączeniu z brakiem okazania faktur zakupowych może przynieść im więcej szkody niż pożytku. Z orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego jednoznacznie wynika bowiem, że jeśli podatnik nie ma faktur, to fiskus nie będzie mu szacował i uwzględniał podatku naliczonego. Jednocześnie jednak każe mu zapłacić zaległy VAT od sprzedaży.

Sprzedaż bez zakupów

Tak było w sprawie, którą 5 czerwca 2018 r. zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FSK 1180/16). Chodziło o podatnika, który sprzedawał na Allegro używane części samochodowe. Do klientów wysyłał je za pobraniem – pocztą oraz za pośrednictwem firm kurierskich. Jego kłopoty zaczęły się wtedy, gdy fiskus ustalił, że wpływy z pobrań są wyższe niż zaewidencjonowany obrót.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane