statystyki

Dla mechanizmu podzielonej płatności wystarczy jedno nowe konto w ewidencji

autor: Halina Zabrocka25.06.2018, 08:44; Aktualizacja: 26.06.2018, 12:51
Ponieważ od 1 lipca zacznie obowiązywać split payment w VAT, to do tego czasu trzeba przygotować systemy informatyczne ksiąg rachunkowych

Ponieważ od 1 lipca zacznie obowiązywać split payment w VAT, to do tego czasu trzeba przygotować systemy informatyczne ksiąg rachunkowychźródło: ShutterStock

Ponieważ od 1 lipca zacznie obowiązywać split payment w VAT, to do tego czasu trzeba przygotować systemy informatyczne ksiąg rachunkowych. Oznacza to także zmiany w zapisach na kontach.

Zgodnie z ustawą o VAT mechanizm podzielonej płatności polega na tym, że zapłata kwoty odpowiadającej całości lub części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT. Natomiast zapłata całości lub części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo rozliczana w inny sposób.

Rachunek VAT jest specjalnym rachunkiem, na który mogą trafiać tylko określone wpłaty. W sytuacji, gdy stan środków na rachunku VAT nie wystarczy na zapłatę VAT wskazanego w komunikacie przelewu, to w celu realizacji przelewu bank brakującą różnicę pokryje z rachunku rozliczeniowego nabywcy towarów (usług). W przypadku braku środków na rachunku rozliczeniowym bank nie zrealizuje przelewu.

Wdrożenie mechanizmu podzielonej płatności pociągnęło za sobą także zmiany w ustawie o rachunkowości. Kwota zgromadzona na wyodrębnionym koncie służącym do obsługi split payment będzie wykazywana w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do bilansu.

Do realizacji mechanizmu podzielonej płatności ‒ z punktu widzenia zasad rachunkowości ‒ wskazane jest wydzielenie w księgach rachunkowych dodatkowego konta analitycznego „Rachunek VAT” do konta 13 „Rachunek bankowy”. Nie ma natomiast potrzeby wprowadzania innych dodatkowych kont.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane