statystyki

Pośrednictwo sprzedaży biletów z 23-proc. VAT

autor: Łukasz Zalewski25.06.2018, 07:31; Aktualizacja: 25.06.2018, 07:58
"Także elementy wskazane przez organ świadczą o tym, że są to usługi niezależne od siebie. Nie można więc objąć usług pośrednictwa stawką 8 proc. VAT."

"Także elementy wskazane przez organ świadczą o tym, że są to usługi niezależne od siebie. Nie można więc objąć usług pośrednictwa stawką 8 proc. VAT."źródło: ShutterStock

Nie można uznać za świadczenie kompleksowe przewozu pasażerów autobusami i pośrednictwa sprzedaży biletów świadczonej przez inny podmiot – orzekł WSA w Warszawie w kilku wyrokach.

Chodziło o spółkę zajmującą się przewozami pasażerskimi w Polsce i Europie. Sprzedaje ona bilety na różne sposoby: u kierowców autobusów, w biletomatach oraz online, m.in. za pośrednictwem własnej witryny. W planach miała jednak, by sprzedażą biletów zajęła się firma prowadząca zewnętrzny portal sprzedażowy. Firma ta byłaby pośrednikiem w sprzedaży biletów, za co miałaby pobierać opłaty manipulacyjne.

Spółka uważała, że pośrednictwo w sprzedaży biletów będzie ściśle związane z przewozami pasażerskimi i całość będzie objęta 8-proc. stawką VAT, właściwą dla usługi przewozowej. Przekonywała, że jednej usługi nie da się oddzielić od drugiej, obie tworzą świadczenie kompleksowe.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane