statystyki

Nowa ordynacja podatkowa ma obowiązywać od roku 2020. Co się zmieni?

autor: Agnieszka Pokojska21.06.2018, 08:03; Aktualizacja: 21.06.2018, 08:29
Minister Czerwińska zakłada, że nowa ordynacja wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r.

Minister Czerwińska zakłada, że nowa ordynacja wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r.źródło: ShutterStock

Będzie można poprosić skarbówkę o kontrolę (płatną), uzgodnić swoje rozliczenia z fiskusem, a nawet podpisać z nim umowę o współdziałanie, czyli tzw. cooperative compliance.

Pojawi się także rzecznik praw podatnika, a minister finansów będzie mógł kierować pytania do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Projekt po poprawkach MF ma do końca czerwca tego roku trafić do konsultacji. Potem będzie musiał się nim zająć rząd, a następnie Sejm.

Minister Czerwińska zakłada, że nowa ordynacja wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r.

Kontrola na żądanie

Planowanych jest wiele nowych rozwiązań, które mają poprawić relacje podatnik- -fiskus. Dziś, jak mówił na konferencji prof. Leonard Etel, przewodniczący komisji kodyfikacyjnej, obie strony wzajemnie sobie nie ufają i nie chcą ujawniać informacji w obawie przed ich niewłaściwym wykorzystaniem.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Bert(2018-06-21 19:41) Zgłoś naruszenie 72

  Prezes, jako prawnik, mógłby poświęcić jeden dzień na przejrzenie tego bubla i wstrzymać nadciągający kosmiczny bałagan.

  Odpowiedz
 • Nenia(2018-06-21 10:22) Zgłoś naruszenie 61

  "umowę o współdziałanie, czyli tzw. cooperative compliance.". Czy to oznacza, że polskie przepisy podatkowe będą publikowane w dwóch językach? I dlaczego w angielskim?

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-06-22 08:22) Zgłoś naruszenie 51

  Będzie bałagan. Jak zwykle. Potem go w trudzie i znoju pokonamy, a wtedy... uchwalą nową ordynację... ps. Już widzę podatnika (innego niż tego z TOP100 największych spółek), który poprosi o przeprowadzenie płatnej kontroli. A nadto - znając losy upadku instytucji interpretacji, owa płatna kontrola i tak po kilku miesiącach przestanie chronić przed czymkolwiek...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane