Projekt Nowej Ordynacji Podatkowej (NOP) powinien trafić do konsultacji publicznych do końca czerwca - poinformowała na konferencji prasowej minister finansów Teresa Czerwińska. Jak podał MF, NOP to ponad 20 nowych rozwiązań, które mają służyć ochronie praw podatnika.
Reklama

"Jesteśmy świadkami końca pracy, jeśli chodzi o etap wypracowywania rozwiązań w ramach Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego i współpracy z MF i KAS. Już dziś mamy kompletną propozycję Nowej Ordynacji Podatkowej. Już dziś, jeśli chodzi o MF, ten etap się kończy i będziemy chcieli do końca czerwca wypuścić go do konsultacji publicznych, które potrwają co najmniej dwa miesiące" - powiedziała Czerwińska.

"Podstawą NOP jest wyważenie interesów podatnika i fiskusa. To rozwiązania, które będą chroniły prawa podatnika. Z drugiej strony, musimy pamiętać, aby zwiększać efektywność poboru podatków. Te dwa elementy powinny być wyważone" - dodała.

Jak podał MF, Nowa Ordynacja Podatkowa to ponad 20 nowych rozwiązań, które mają służyć ochronie praw podatnika, w tym m. in. mediacja podatkowa, umowy między podatnikiem a organem podatkowym, procedury konsultacyjne, umowy o współdziałanie, zakaz orzekania na niekorzyść podatnika przez organ pierwszej instancji, zmniejszenie liczby interpretacji przepisów prawa podatkowego, zwalczanie przewlekłości postępowania, ujednolicona siatka pojęciowa ogólnego prawa podatkowego.

Na wniosek MF ma też zostać powołany Rzecznik Praw Podatnika.

Ponadto, filarem Nowej Ordynacji Podatkowej ma być Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych, które powstanie przy Krajowej Informacji Skarbowej.