statystyki

Faktoring to nie kredyt ani nie pożyczka

autor: Mariusz Szulc16.04.2018, 07:30; Aktualizacja: 16.04.2018, 07:59
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Chodziło o spółkę akcyjną, która zajmowała się świadczeniem usług faktoringowych.źródło: ShutterStock

Różnice kursowe powstałe wskutek zawarcia umowy faktoringu nie są przychodem ani kosztem podatkowym – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę akcyjną, która zajmowała się świadczeniem usług faktoringowych. We wrześniu 2014 r. przejęła ona inny podmiot zajmujący się podobną działalnością. Stała się w ten sposób stroną zawartych przez niego umów, w tym faktoringu pełnego (inaczej bez regresu), polegającego na tym, że faktor przejął ryzyko niewypłacalności dłużnika i mógł dochodzić swoich roszczeń tylko od niego.

Duża część skupionych wierzytelności wyrażona była w walutach obcych, a więc powstawały dodatnie bądź ujemne różnice kursowe. Spółka przejmująca sądziła, że pierwsze z nich będzie mogła zaliczyć do swoich przychodów, a drugie do kosztów podatkowych, zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 4 i 15a ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT. Przepisy te dotyczą wprawdzie różnic kursowych powstałych w związku z umowami kredytu bądź pożyczki, ale spółka sądziła, że powinny mieć zastosowanie także w jej przypadku. Podkreśliła, że w polskim prawie brak jest definicji faktoringu, a więc taką umowę na gruncie podatku należałoby rozliczać według zasad tej umowy, która jest do faktoringu najbardziej podobna. Spółka była zdania, że w tym przypadku byłby to kredyt obrotowy.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • konratowicz(2018-05-13 15:33) Zgłoś naruszenie 00

  patrząc na dynamiczny rozwój branży i coraz większy jej zasięg oraz zróżnicowanie samej usługi zdecydowanie powinny pojawić się takie przepisy

  Odpowiedz
 • Jerzy(2018-04-16 16:22) Zgłoś naruszenie 00

  Myślę, że słuszna decyzja NSA, zgodna z realiami

  Odpowiedz
 • AOW Faktoring S.A.(2018-04-27 14:06) Zgłoś naruszenie 00

  Faktoring w Polsce jest usługą opierającą się na ogólnej umowie, nienazwanej szczegółowo. Umowy faktoringowe opierają się na kodeksie cywilnym i zdefiniowanych w nim umowach cesji wierzytelności oraz umowy zlecenia. Faktoring nie został zdefiniowany w żadnym z kodeksów. Warto zaapelować przy tej okazji, aby władza przyjazna przedsiębiorcom wypełniła taką lukę w przepisach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane