statystyki

Faktoring to nie kredyt ani nie pożyczka

autor: Mariusz Szulc16.04.2018, 07:30; Aktualizacja: 16.04.2018, 07:59
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Chodziło o spółkę akcyjną, która zajmowała się świadczeniem usług faktoringowych.źródło: ShutterStock

Różnice kursowe powstałe wskutek zawarcia umowy faktoringu nie są przychodem ani kosztem podatkowym – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę akcyjną, która zajmowała się świadczeniem usług faktoringowych. We wrześniu 2014 r. przejęła ona inny podmiot zajmujący się podobną działalnością. Stała się w ten sposób stroną zawartych przez niego umów, w tym faktoringu pełnego (inaczej bez regresu), polegającego na tym, że faktor przejął ryzyko niewypłacalności dłużnika i mógł dochodzić swoich roszczeń tylko od niego.

Duża część skupionych wierzytelności wyrażona była w walutach obcych, a więc powstawały dodatnie bądź ujemne różnice kursowe. Spółka przejmująca sądziła, że pierwsze z nich będzie mogła zaliczyć do swoich przychodów, a drugie do kosztów podatkowych, zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 4 i 15a ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT. Przepisy te dotyczą wprawdzie różnic kursowych powstałych w związku z umowami kredytu bądź pożyczki, ale spółka sądziła, że powinny mieć zastosowanie także w jej przypadku. Podkreśliła, że w polskim prawie brak jest definicji faktoringu, a więc taką umowę na gruncie podatku należałoby rozliczać według zasad tej umowy, która jest do faktoringu najbardziej podobna. Spółka była zdania, że w tym przypadku byłby to kredyt obrotowy.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • konratowicz(2018-05-13 15:33) Zgłoś naruszenie 00

  patrząc na dynamiczny rozwój branży i coraz większy jej zasięg oraz zróżnicowanie samej usługi zdecydowanie powinny pojawić się takie przepisy

  Odpowiedz
 • Jerzy(2018-04-16 16:22) Zgłoś naruszenie 00

  Myślę, że słuszna decyzja NSA, zgodna z realiami

  Odpowiedz
 • AOW Faktoring S.A.(2018-04-27 14:06) Zgłoś naruszenie 00

  Faktoring w Polsce jest usługą opierającą się na ogólnej umowie, nienazwanej szczegółowo. Umowy faktoringowe opierają się na kodeksie cywilnym i zdefiniowanych w nim umowach cesji wierzytelności oraz umowy zlecenia. Faktoring nie został zdefiniowany w żadnym z kodeksów. Warto zaapelować przy tej okazji, aby władza przyjazna przedsiębiorcom wypełniła taką lukę w przepisach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane