statystyki

Konstytucja biznesu wprowadza też zmiany w rachunkowości

autor: Katarzyna Trzpioła20.04.2018, 07:00
Konstytucja biznesu to pakiet pięciu ustaw ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Konstytucja biznesu to pakiet pięciu ustaw ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.źródło: ShutterStock

Prowadzę księgi rachunkowe spółki. W ostatnim numerze tygodnika Podatki i Księgowość był artykuł o Konstytucji biznesu w kontekście podatkowym. Czy wprowadza ona jakieś zmiany w zakresie rachunkowości?

Konstytucja biznesu to pakiet pięciu ustaw ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach tego pakietu jest ustawa – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej, która wprowadza m.in. zmiany w ustawie o rachunkowości. Są one określone w art. 31 ustawy. Zmiany wchodzą w życie 30 kwietnia 2018 r.

W ustawie – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej przewidziano zmiany w ustawie o rachunkowości dostosowujące jej brzmienie do nowych regulacji dla przedsiębiorców.

Są to głównie odwołania do nowych ustaw ze wskazaniem ich nazwy i Dziennika Ustaw. Wprowadzono je wszędzie tam, gdzie dotychczas było nawiązanie do przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Na przykład obecnie ustawę o rachunkowości stosować należy m.in. do oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. poz. 649). Dotychczas było to wskazanie oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • podatnik(2018-04-20 08:40) Zgłoś naruszenie 180

    Księgi rachunkowe osoby fizycznej,która prowadzi działalność gospodarczą powinny być zwolnione z obowiązku badania sprawozdania finansowego przez biegłego.Nie ma takiej potrzeby,ponieważ jest to majątek tylko jednego podatnika.Co innego w różnego rodzaju spółkach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane