statystyki

Konstytucja biznesu wprowadza też zmiany w rachunkowości

autor: Katarzyna Trzpioła20.04.2018, 07:00
Konstytucja biznesu to pakiet pięciu ustaw ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Konstytucja biznesu to pakiet pięciu ustaw ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.źródło: ShutterStock

Prowadzę księgi rachunkowe spółki. W ostatnim numerze tygodnika Podatki i Księgowość był artykuł o Konstytucji biznesu w kontekście podatkowym. Czy wprowadza ona jakieś zmiany w zakresie rachunkowości?

Konstytucja biznesu to pakiet pięciu ustaw ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach tego pakietu jest ustawa – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej, która wprowadza m.in. zmiany w ustawie o rachunkowości. Są one określone w art. 31 ustawy. Zmiany wchodzą w życie 30 kwietnia 2018 r.

W ustawie – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej przewidziano zmiany w ustawie o rachunkowości dostosowujące jej brzmienie do nowych regulacji dla przedsiębiorców.

Są to głównie odwołania do nowych ustaw ze wskazaniem ich nazwy i Dziennika Ustaw. Wprowadzono je wszędzie tam, gdzie dotychczas było nawiązanie do przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Na przykład obecnie ustawę o rachunkowości stosować należy m.in. do oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. poz. 649). Dotychczas było to wskazanie oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • podatnik(2018-04-20 08:40) Zgłoś naruszenie 180

    Księgi rachunkowe osoby fizycznej,która prowadzi działalność gospodarczą powinny być zwolnione z obowiązku badania sprawozdania finansowego przez biegłego.Nie ma takiej potrzeby,ponieważ jest to majątek tylko jednego podatnika.Co innego w różnego rodzaju spółkach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane