statystyki

Płatnicy i inkasenci też podlegają wyspecjalizowanej skarbówce

autor: Mariusz Szulc16.04.2018, 07:30; Aktualizacja: 16.04.2018, 07:58
Sąd kasacyjny orzekł zatem, że obie decyzje fiskusa wobec spółki były prawidłowe i nie doszło do przedawnienia zobowiązania.

Sąd kasacyjny orzekł zatem, że obie decyzje fiskusa wobec spółki były prawidłowe i nie doszło do przedawnienia zobowiązania.źródło: ShutterStock

Wyspecjalizowany urząd skarbowy ma prawo orzekać o odpowiedzialności płatnika za niewpłacone zaliczki na PIT – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o spółkę prowadzącą sieć kasyn. W trakcie jednej z kontroli urzędnicy fiskusa wykryli, że nie potrącała ona w 2009 r. zaliczek na PIT od napiwków, które otrzymywali krupierzy. Kontrolujący uznali, że był to przychód ze stosunku pracy, który powinien być rozliczany podobnie jak zasadnicze wynagrodzenie.

W efekcie naczelnik urzędu skarbowego rozpoczął w lipcu 2014 r. postępowanie podatkowe w sprawie odpowiedzialności spółki jako płatnika. Jego decyzję podtrzymał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.

Spółka zaskarżyła obie decyzje do sądu. Twierdziła, że wydano je z naruszeniem przepisów o właściwości miejscowej. Uważała, że kontroli mógł u niej dokonać tylko urząd właściwy terytorialnie, zgodnie z art. 17 ordynacji podatkowej. Tymczasem przeprowadził je i decyzję wydał naczelnik wyspecjalizowanego urzędu skarbowego. Zatem decyzja ta, podobnie jak i decyzja dyrektora izby były nieważne, a ewentualne zobowiązanie podatkowe już się przedawniło – argumentowała spółka.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane