Budynek na potrzeby własne pozwala wybrać VAT

autor: Łukasz Zalewski10.04.2018, 17:00
Spółce zależało jednak na tym, by móc odliczyć VAT, i dlatego chciała wraz ze sprzedawcą złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia.

Spółce zależało jednak na tym, by móc odliczyć VAT, i dlatego chciała wraz ze sprzedawcą złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia.źródło: ShutterStock

Po wybudowaniu lub znaczącym ulepszeniu budynku lub budowli podatnik nie musi ich wynajmować. Może je sam użytkować, a po dwóch latach sprzedać bez VAT lub zrezygnować z tego zwolnienia – potwierdził WSA we Wrocławiu.

Chodziło o spółkę deweloperską, która zamierzała kupić trzy działki ze znajdującymi się na nich budynkami i budowlami. W jednym z nich był salon samochodowy. Sprzedający go ulepszył, a nakłady przekroczyły 30 proc. wartości początkowej. Po ulepszeniu część powierzchni wynajmował, a część wykorzystywał na potrzeby własnej działalności.

Spółka uważała, że w obu przypadkach doszło do pierwszego zasiedlenia, a ponieważ minęły od tego dwa lata, więc sprzedaż salonu będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane