statystyki

Wdrażanie unijnej dyrektywy jest nieopodatkowane

autor: Łukasz Zalewski17.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 17.07.2018, 07:57
Spór sprowadzał się do tego, czy obie te usługi są zwolnione z VAT w Polsce.

Spór sprowadzał się do tego, czy obie te usługi są zwolnione z VAT w Polsce.źródło: ShutterStock

Usługi związane z wdrożeniem dyrektywy ubezpieczeniowej, kupowane od niezależnej grupy osób, są charakterystyczne i niezbędne do świadczenia działalności ubezpieczeniowej, a więc są zwolnione z VAT – uznał WSA w Warszawie. Orzekł zarazem, że nie są zwolnione z podatku – ani na podstawie art. 43 ust. 13, ani na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 21 – usługi aplikacji ubezpieczeniowych.

Sprawa dotyczyła spółki, która świadczy usługi ubezpieczenia na życie i reasekuracji. Oferuje ona także produkty oszczędnościowe i inwestycyjne. Jest to działalność zwolniona z VAT.

Spółka jest członkiem grupy, która utworzyła europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych. Świadczy ono na jej rzecz kilka rodzajów usług, w tym usługi wdrożenia dyrektywy ubezpieczeniowej (tzw. Wypłacalność II) oraz usługi aplikacji ubezpieczeniowych. Te ostatnie pozwalają usprawnić kontakty między ubezpieczycielem a klientami oraz prowadzić sprzedaż polis.

Spór sprowadzał się do tego, czy obie te usługi są zwolnione z VAT w Polsce.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane