NSA: Dobrowolna wpłata po wszczęciu egzekucji nie niweluje jej kosztów

autor: Patrycja Dudek13.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 13.02.2018, 08:00
Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala wyjaśniła, że wpłata po wszczęciu egzekucji nie niweczy jej wszczęcia.

Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala wyjaśniła, że wpłata po wszczęciu egzekucji nie niweczy jej wszczęcia.źródło: ShutterStock

Zapłata zobowiązania po zajęciu rachunku bankowego nie chroni przed opłatami egzekucyjnymi. Liczy się tylko to, co zostało uregulowane przed zajęciem konta – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który zalegał z zapłatą 120 tys. zł VAT. Tytuł egzekucyjny został wystawiony 22 kwietnia, a 2 maja naczelnik urzędu skarbowego zajął rachunek bankowy podatnika. Mężczyzna został o tym zawiadomiony trzy dni później. Od razu złożył skargę na działania organu.

Uważał, że fiskus niesłusznie policzył sobie koszty egzekucyjne, bo – jak wskazywał – już 29 kwietnia sam dobrowolnie wpłacił na rachunek urzędu skarbowego 37 tys. zł, a 5 maja złożył w banku dyspozycję przelewu pozostałej kwoty.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • PLN(2018-02-13 13:07) Zgłoś naruszenie 190

  Widać, że NSA ma więcej rozsądku, lepiej czuje kwestie egzekucyjne (w tym przypadku dot to administracyjnego postępowania egzekucyjnego) niż sady cywilne i SN w cywilnym postępowaniu egzekucyjnym. To co zrobił w podobnej kwestii SN w orzeczeniu III CZP 82/09 - jak pamietam to jest kpina.

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-02-13 11:22) Zgłoś naruszenie 160

  Kolejny cwaniak,który nie widział potrzeby uregulowania należności.zrobił to dopiero jak zajęli mu konto (nie licząc owych 37tys.zł).

  Odpowiedz
 • Hh(2018-02-14 13:16) Zgłoś naruszenie 110

  A co z egzekucja sądowa. Sądy cywilne wydaja odmienne orzeczenia.... Bo komornik nie jest państwowy. To kpina. Kiedy to się skończy? Dluznik to nie jest uczciwy obywatel.

  Odpowiedz
 • Komoras(2018-02-14 13:30) Zgłoś naruszenie 60

  ...bo Państwo Sędziowie mają jeden problem z komornikami - problem wyimaginowanych dochodów komorników. Nie jeden raz spotykałem się osobiście z oburzeniem Państwa Sędziów, że nie może być tak, aby komornik zarabiał więcej od sędziego. Mając takie motto życiowe, to można uzasadnić każda decyzję, bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.... jak je zabrać komornikowi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jan(2018-02-15 12:25) Zgłoś naruszenie 30

  W sądowym postępowaniu egzekucyjnym sąd zmiarkowałby opłatę egzekucyjną uzasadniając to trudna sytuacją materialną dłużnika(mocny argument) i niskim nakładem pracy komornika(mimo, że wierzyciel ograniczył sposoby egzekucji do r. bankowego). I jak tutaj "walczyć o sądy"?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane