statystyki

NSA: Dobrowolna wpłata po wszczęciu egzekucji nie niweluje jej kosztów

autor: Patrycja Dudek13.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 13.02.2018, 08:00
Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala wyjaśniła, że wpłata po wszczęciu egzekucji nie niweczy jej wszczęcia.

Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala wyjaśniła, że wpłata po wszczęciu egzekucji nie niweczy jej wszczęcia.źródło: ShutterStock

Zapłata zobowiązania po zajęciu rachunku bankowego nie chroni przed opłatami egzekucyjnymi. Liczy się tylko to, co zostało uregulowane przed zajęciem konta – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który zalegał z zapłatą 120 tys. zł VAT. Tytuł egzekucyjny został wystawiony 22 kwietnia, a 2 maja naczelnik urzędu skarbowego zajął rachunek bankowy podatnika. Mężczyzna został o tym zawiadomiony trzy dni później. Od razu złożył skargę na działania organu.

Uważał, że fiskus niesłusznie policzył sobie koszty egzekucyjne, bo – jak wskazywał – już 29 kwietnia sam dobrowolnie wpłacił na rachunek urzędu skarbowego 37 tys. zł, a 5 maja złożył w banku dyspozycję przelewu pozostałej kwoty.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • PLN(2018-02-13 13:07) Zgłoś naruszenie 190

  Widać, że NSA ma więcej rozsądku, lepiej czuje kwestie egzekucyjne (w tym przypadku dot to administracyjnego postępowania egzekucyjnego) niż sady cywilne i SN w cywilnym postępowaniu egzekucyjnym. To co zrobił w podobnej kwestii SN w orzeczeniu III CZP 82/09 - jak pamietam to jest kpina.

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-02-13 11:22) Zgłoś naruszenie 160

  Kolejny cwaniak,który nie widział potrzeby uregulowania należności.zrobił to dopiero jak zajęli mu konto (nie licząc owych 37tys.zł).

  Odpowiedz
 • Hh(2018-02-14 13:16) Zgłoś naruszenie 110

  A co z egzekucja sądowa. Sądy cywilne wydaja odmienne orzeczenia.... Bo komornik nie jest państwowy. To kpina. Kiedy to się skończy? Dluznik to nie jest uczciwy obywatel.

  Odpowiedz
 • Komoras(2018-02-14 13:30) Zgłoś naruszenie 60

  ...bo Państwo Sędziowie mają jeden problem z komornikami - problem wyimaginowanych dochodów komorników. Nie jeden raz spotykałem się osobiście z oburzeniem Państwa Sędziów, że nie może być tak, aby komornik zarabiał więcej od sędziego. Mając takie motto życiowe, to można uzasadnić każda decyzję, bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.... jak je zabrać komornikowi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jan(2018-02-15 12:25) Zgłoś naruszenie 30

  W sądowym postępowaniu egzekucyjnym sąd zmiarkowałby opłatę egzekucyjną uzasadniając to trudna sytuacją materialną dłużnika(mocny argument) i niskim nakładem pracy komornika(mimo, że wierzyciel ograniczył sposoby egzekucji do r. bankowego). I jak tutaj "walczyć o sądy"?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane