statystyki

CIT: Rząd nie spieszy się, aby rozwiązać problem z wkładami pieniężnymi

autor: Łukasz Zalewski15.01.2018, 07:20; Aktualizacja: 15.01.2018, 07:57
"Zdumiewające jest to, że rząd nie spieszył się, aby ten legislacyjny błąd usunąć, zanim jeszcze duża nowelizacja wejdzie w życie. A miał taką możliwość."

"Zdumiewające jest to, że rząd nie spieszył się, aby ten legislacyjny błąd usunąć, zanim jeszcze duża nowelizacja wejdzie w życie. A miał taką możliwość."źródło: ShutterStock

Rząd zdawał sobie sprawę z zamieszania, jakie powstanie w związku z dużą nowelizacją przepisów o CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2018 r. Mimo to nie spieszył się, aby do tego nie dopuścić.

Wśród wielu zmian wprowadzonych tą nowelizacją znalazło się też – ku zaskoczeniu firm i ekspertów zajmujących się na co dzień podatkami – opodatkowanie wkładów pieniężnych wnoszonych do spółek kapitałowych. Ministerstwo Finansów początkowo zaprzeczało, jakoby cokolwiek się w tej materii zmieniło. Mimo tego dość szybko przygotowało zmiany do uchwalonej i podpisanej przez prezydenta nowelizacji.

Zdumiewające jest to, że rząd nie spieszył się, aby ten legislacyjny błąd usunąć, zanim jeszcze duża nowelizacja wejdzie w życie. A miał taką możliwość.

Przypomnijmy chronologię zdarzeń. Projekt zmian w CIT, przygotowany przez Ministerstwo Finansów, od początku zawiera błąd skutkujący opodatkowaniem wkładów pieniężnych wnoszonych do spółek kapitałowych. Resort finansów uzasadnia, że zmiana ma charakter wyłącznie legislacyjny, więc nikt nie zwraca na nią uwagi. Nowelizację przyjmuje Sejm, a Senat, zgodnie z pierwotnymi planami, ma się nią zająć 14 listopada. Ku zaskoczeniu wszystkich śledzących prace nowelizacja zostaje przyjęta przez Senat już 10 listopada, i to bez poprawek. W efekcie projekt nie wraca do posłów, tylko od razu trafia do podpisu na biurko prezydenta.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane