statystyki

MF: Jak rozliczać współpracę z sektorem publicznym?

autor: Mariusz Szulc11.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 11.12.2017, 09:14
Odniósł się w nich do sytuacji, gdy podmiot publiczny (państwowy bądź samorządowy) zleca firmie prywatnej w umowie zaprojektowanie obiektu, jego wybudowanie oraz późniejsze utrzymanie.

Odniósł się w nich do sytuacji, gdy podmiot publiczny (państwowy bądź samorządowy) zleca firmie prywatnej w umowie zaprojektowanie obiektu, jego wybudowanie oraz późniejsze utrzymanie.źródło: ShutterStock

Partnerstwo publiczno-prywatne oznacza wykonanie kilku odrębnych usług, a każdą z nich trzeba inaczej opodatkować – tłumaczy resort w najnowszych objaśnieniach podatkowych.

Odniósł się w nich do sytuacji, gdy podmiot publiczny (państwowy bądź samorządowy) zleca firmie prywatnej w umowie zaprojektowanie obiektu, jego wybudowanie oraz późniejsze utrzymanie. Przy czym przedsiębiorca zgadza się na rozłożenie w czasie płatności za swoje usługi, a obiekt przekazywany jest podmiotowi publicznemu dopiero po zakończeniu umowy. Minister Finansów zwrócił uwagę, że w takiej sytuacji wystąpi kilka odrębnych usług i każdą z nich trzeba inaczej rozliczyć.

Zaprojektowanie

Pierwszą z nich będzie usługa projektowa. Zasadniczo obowiązek podatkowy w VAT powstanie z chwilą jej wykonania w całości. To zaś powinno nastąpić wraz z przekazaniem podmiotowi publicznemu dokumentacji projektowej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy z umowy wynika, że inwestycja powinna być wykonana w kilku etapach. Wtedy obowiązek podatkowy powstanie z chwilą, gdy każdy z nich zostanie zrealizowany (o ile w umowie są one odrębnie wynagradzane).


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane