statystyki

MF: Jak rozliczać współpracę z sektorem publicznym?

autor: Mariusz Szulc11.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 11.12.2017, 09:14
Odniósł się w nich do sytuacji, gdy podmiot publiczny (państwowy bądź samorządowy) zleca firmie prywatnej w umowie zaprojektowanie obiektu, jego wybudowanie oraz późniejsze utrzymanie.

Odniósł się w nich do sytuacji, gdy podmiot publiczny (państwowy bądź samorządowy) zleca firmie prywatnej w umowie zaprojektowanie obiektu, jego wybudowanie oraz późniejsze utrzymanie.źródło: ShutterStock

Partnerstwo publiczno-prywatne oznacza wykonanie kilku odrębnych usług, a każdą z nich trzeba inaczej opodatkować – tłumaczy resort w najnowszych objaśnieniach podatkowych.

Odniósł się w nich do sytuacji, gdy podmiot publiczny (państwowy bądź samorządowy) zleca firmie prywatnej w umowie zaprojektowanie obiektu, jego wybudowanie oraz późniejsze utrzymanie. Przy czym przedsiębiorca zgadza się na rozłożenie w czasie płatności za swoje usługi, a obiekt przekazywany jest podmiotowi publicznemu dopiero po zakończeniu umowy. Minister Finansów zwrócił uwagę, że w takiej sytuacji wystąpi kilka odrębnych usług i każdą z nich trzeba inaczej rozliczyć.

Zaprojektowanie

Pierwszą z nich będzie usługa projektowa. Zasadniczo obowiązek podatkowy w VAT powstanie z chwilą jej wykonania w całości. To zaś powinno nastąpić wraz z przekazaniem podmiotowi publicznemu dokumentacji projektowej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy z umowy wynika, że inwestycja powinna być wykonana w kilku etapach. Wtedy obowiązek podatkowy powstanie z chwilą, gdy każdy z nich zostanie zrealizowany (o ile w umowie są one odrębnie wynagradzane).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane