statystyki

Odwrotne obciążenie na usługi budowlane. Ważny precedens i uproszczenie zasad rozliczeń z zamawiającym

autor: Michał Wilk11.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 11.12.2017, 07:47
praca pracownik budowa

Przepisy wprowadzające obciążenie dla usług budowlano-montażowych wprowadziły niemały zamęt wśród firm z branży.źródło: ShutterStock

Zdaniem WSA w Krakowie, stosując regulacje o odwrotnym obciążeniu dla usług budowlano-montażowych, pojęcie „podwykonawcy” należy interpretować przez pryzmat innych przepisów, w tym prawa budowlanego.

Wydając 1 grudnia br. orzeczenia w sprawie interpretacji indywidualnej (sygn. akt I SA/Kr 1037/17), sąd stwierdził w ustnym uzasadnieniu, że wzajemne ustalenia pomiędzy właścicielem biurowca a najemcą co do sfinansowania części kosztów urządzenia biur przez najemcę nie czynią z niego inwestora, a z właściciela – wykonawcy. Generalny wykonawca realizujący wykończenia dla właściciela nie może zatem stosować odwrotnego obciążenia. WSA uchylił więc interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i stanął tym samym w opozycji do oficjalnych wyjaśnień. Dla wielu firm będących generalnymi wykonawcami projektów biurowych oraz handlowych wyrok krakowskiego sądu stanowi ważny precedens prowadzący do uproszczenia zasad rozliczeń z zamawiającym usługi.

Niejasne przepisy i interpretacje

Przepisy wprowadzające obciążenie dla usług budowlano-montażowych wprowadziły niemały zamęt wśród firm z branży. Niejasne sformułowania oraz brak definicji pojęcia podwykonawcy sprawiły, że przedsiębiorcy budowlani od początku 2017 r. mają problemy z ustaleniem, czy w danym przypadku są podwykonawcami i powinni stosować odwrotne obciążenie, świadcząc usługi o charakterze budowlanym, czy też są wykonawcami i powinni doliczać VAT do swojej faktury. O tym, jak trudno zastosować przepisy w praktyce, świadczy to, że Krajowa Informacja Skarbowa wydała już kilkaset interpretacji indywidualnych.

W sytuacji, gdy ich przedmiotem jest interpretacja pojęcia podwykonawcy, niezdefiniowanego w przepisach, wskazują one, że wobec braku definicji w ustawie podatkowej należy posłużyć się pojęciem potocznym ze słownika języka polskiego. Organy uważają, że jeśli najemca w lokalu ponosi koszt wykonania usługi dotyczącej wykończenia w ten sposób, że jest na niego refakturowany koszt usługi zamówionej przez właściciela, prowadzi to do przesunięcia ról w łańcuchu podmiotów i właściciel staje się generalnym wykonawcą, a wykonawcy remontu podwykonawcami. Najemca staje się inwestorem, pomimo iż w żadnym stopniu nie angażuje się w wykończenie lokalu ani nie zawiera z właścicielem umowy o roboty budowlane. Tym samym wykonawca usługi, mimo że formalnie jest generalnym wykonawcą, powinien wystawić fakturę bez VAT, a właściciel powinien od niej naliczyć VAT w drodze samonaliczenia.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marta(2017-12-12 16:28) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni Państwo, czy nie popełnili Państwo błędu w sygn. akt? Niestety nie mogę znaleźć w centralnej bazie orzeczeń Sądów Administracyjnych takiej sprawy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane