statystyki

Odwrotne obciążenie na usługi budowlane. Ważny precedens i uproszczenie zasad rozliczeń z zamawiającym

autor: Michał Wilk11.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 11.12.2017, 07:47
praca pracownik budowa

Przepisy wprowadzające obciążenie dla usług budowlano-montażowych wprowadziły niemały zamęt wśród firm z branży.źródło: ShutterStock

Zdaniem WSA w Krakowie, stosując regulacje o odwrotnym obciążeniu dla usług budowlano-montażowych, pojęcie „podwykonawcy” należy interpretować przez pryzmat innych przepisów, w tym prawa budowlanego.

Wydając 1 grudnia br. orzeczenia w sprawie interpretacji indywidualnej (sygn. akt I SA/Kr 1037/17), sąd stwierdził w ustnym uzasadnieniu, że wzajemne ustalenia pomiędzy właścicielem biurowca a najemcą co do sfinansowania części kosztów urządzenia biur przez najemcę nie czynią z niego inwestora, a z właściciela – wykonawcy. Generalny wykonawca realizujący wykończenia dla właściciela nie może zatem stosować odwrotnego obciążenia. WSA uchylił więc interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i stanął tym samym w opozycji do oficjalnych wyjaśnień. Dla wielu firm będących generalnymi wykonawcami projektów biurowych oraz handlowych wyrok krakowskiego sądu stanowi ważny precedens prowadzący do uproszczenia zasad rozliczeń z zamawiającym usługi.

Niejasne przepisy i interpretacje

Przepisy wprowadzające obciążenie dla usług budowlano-montażowych wprowadziły niemały zamęt wśród firm z branży. Niejasne sformułowania oraz brak definicji pojęcia podwykonawcy sprawiły, że przedsiębiorcy budowlani od początku 2017 r. mają problemy z ustaleniem, czy w danym przypadku są podwykonawcami i powinni stosować odwrotne obciążenie, świadcząc usługi o charakterze budowlanym, czy też są wykonawcami i powinni doliczać VAT do swojej faktury. O tym, jak trudno zastosować przepisy w praktyce, świadczy to, że Krajowa Informacja Skarbowa wydała już kilkaset interpretacji indywidualnych.

W sytuacji, gdy ich przedmiotem jest interpretacja pojęcia podwykonawcy, niezdefiniowanego w przepisach, wskazują one, że wobec braku definicji w ustawie podatkowej należy posłużyć się pojęciem potocznym ze słownika języka polskiego. Organy uważają, że jeśli najemca w lokalu ponosi koszt wykonania usługi dotyczącej wykończenia w ten sposób, że jest na niego refakturowany koszt usługi zamówionej przez właściciela, prowadzi to do przesunięcia ról w łańcuchu podmiotów i właściciel staje się generalnym wykonawcą, a wykonawcy remontu podwykonawcami. Najemca staje się inwestorem, pomimo iż w żadnym stopniu nie angażuje się w wykończenie lokalu ani nie zawiera z właścicielem umowy o roboty budowlane. Tym samym wykonawca usługi, mimo że formalnie jest generalnym wykonawcą, powinien wystawić fakturę bez VAT, a właściciel powinien od niej naliczyć VAT w drodze samonaliczenia.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marta(2017-12-12 16:28) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni Państwo, czy nie popełnili Państwo błędu w sygn. akt? Niestety nie mogę znaleźć w centralnej bazie orzeczeń Sądów Administracyjnych takiej sprawy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane