statystyki

VAT tylko od opłaconego przedmiotu leasingu

autor: Łukasz Zalewski03.10.2017, 16:00
Spółka uważała, że ma prawo do takiej korekty, bo opodatkowane powinny być tylko kwoty faktycznie otrzymane.

Spółka uważała, że ma prawo do takiej korekty, bo opodatkowane powinny być tylko kwoty faktycznie otrzymane.źródło: ShutterStock

Jeśli umowa leasingu zostaje rozwiązana przed terminem i w wyniku tego korzystający płaci mniej, to część, której nie uiszcza, nie podlega opodatkowaniu – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki świadczącej m.in. usługi leasingu finansowego. VAT od takiej umowy jest w całości odprowadzany już na początku, w momencie wydania przedmiotu leasingu. Wtedy spółka wystawia fakturę na pełną wartość, np. samochodu.

Bywa, że jeszcze przed upływem terminu umowa wygasa lub zostaje rozwiązana z winy korzystającego. W takiej sytuacji zasadniczo leasingobiorca musi zwrócić przedmiot leasingu (np. gdy przestaje regulować raty leasingowe). Zdarza się jednak, że nie dochodzi do zwrotu przedmiotu leasingu, np. w razie szkody całkowitej albo kradzieży pojazdu.

W obu przypadkach spółka dochodzi odszkodowania. Ma to zrekompensować jej straty z tytułu korzyści, jakie uzyskałaby, gdyby nie doszło do przedterminowego rozwiązania umowy.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane