statystyki

Dyrektor KIS utrudnia cesję umowy leasingu

autor: Bartosz Mazur, Marta Szafarowska05.03.2018, 07:53; Aktualizacja: 05.03.2018, 08:36
W obu interpretacjach dyrektor KIS uznał, że każda zmiana „istotnych” postanowień umowy skutkuje tym, iż dochodzi do przerwania biegu jej podstawowego okresu.

W obu interpretacjach dyrektor KIS uznał, że każda zmiana „istotnych” postanowień umowy skutkuje tym, iż dochodzi do przerwania biegu jej podstawowego okresu.źródło: ShutterStock

Nie ma wątpliwości, że leasingobiorca może dowolnie zmieniać harmonogram rat (przedłużać umowę) i nie traci ona z tego powodu swojego podatkowego charakteru. Dlaczego nie może robić tego jego następca?

Bywa, że leasingobiorca nie może wywiązać się ze swoich zobowiązań, ale zamiast rozwiązywać umowę leasingu, ceduje na inną osobę prawa i obowiązki wynikające z tej umowy. Od 2013 r. nie ma już wątpliwości, że po takiej cesji umowa zachowuje podatkowy charakter leasingu. Jeśli jest on operacyjny i dotyczy samochodu (najczęściej spotykany przypadek), to z perspektywy „nowego” leasingobiorcy, oznacza to przede wszystkim możliwość zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na eksploatację auta, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. A dla firmy leasingowej – możliwość zbycia pojazdu poniżej ceny rynkowej.

Podejście Dyrektora KIS, prezentowane w ostatnich interpretacjach, może jednak niezmiernie utrudnić takie cesje.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane