statystyki

Sprzedaż samochodu po leasingu bez PIT

autor: Katarzyna Jędrzejewska25.09.2017, 09:25; Aktualizacja: 25.09.2017, 09:41
Podatek od sprzedaży to jedno, ale niektórzy podatnicy obawiają się, że jeżeli wykupią samochód na cele prywatne, to fiskus może zakwestionować odliczone wcześniej koszty uzyskania przychodu

Podatek od sprzedaży to jedno, ale niektórzy podatnicy obawiają się, że jeżeli wykupią samochód na cele prywatne, to fiskus może zakwestionować odliczone wcześniej koszty uzyskania przychoduźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który wykupi na cele prywatne samochód wykorzystywany w ramach umowy leasingu operacyjnego, a następnie sprzeda go po 6 miesiącach, nie musi płacić PIT.

Taki wniosek płynie z wydawanych przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacji. Przeanalizowaliśmy je na prośbę czytelników, którzy po publikacji tekstu „Wolta fiskusa w sprawie sprzedaży prywatnego auta przedsiębiorcy” (DGP nr 175 z 11 września 2017 r. – s. C1 i C3) przysłali do redakcji wiele pytań dotyczących właśnie leasingu operacyjnego, z którego często korzystają. W tekście pisaliśmy o prywatnym aucie wykorzystywanym w firmie, którego koszty eksploatacji są rozliczane przez przedsiębiorcę na podstawie kilometrówki.

Nawiązaliśmy wtedy do odpowiedzi udzielonej DGP przez Ministerstwo Finansów. Wynikało z niej, że „sprzedaż prywatnego samochodu osobowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie kilometrówki nie generuje przychodu z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. W przypadku sprzedaży takiego samochodu osobowego zastosowanie znajduje art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy”.

Trudno się z tą wykładnią nie zgodzić, a to korzystne stanowisko fiskusa dotyczy także sprzedaży pojazdu po wykupie z leasingu operacyjnego. Korzyść z takiej wykładni jest podwójna. Po pierwsze, zapłacone wcześniej raty leasingowe i inne opłaty (np. wstępna) pozostają w kosztach podatkowych. Po drugie, przedsiębiorca nie musi czekać ze sprzedażą auta aż 6 lat. Wystarczy, że odczeka pół roku (z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT).

Nie podlega ujęciu

Sześć lat to minimalny okres, jaki musi upłynąć od wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej do jego sprzedaży. Wymóg ten wynika z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten jednak wyraźnie nawiązuje do składników majątku „podlegających ujęciu” w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT). Tymczasem samochód wzięty w leasing operacyjny nie jest w ewidencji środków trwałych leasingobiorcy, tylko firmy, która świadczy usługi leasingowe. To ona bowiem go amortyzuje dla celów podatkowych. Jeśli następnie przedsiębiorca wykupi auto do celów prywatnych, to również nie ujmie go w firmowej ewidencji środków trwałych. W takiej sytuacji zatem nie ma zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.

Potwierdził to dyrektor KIS interpretacji z 25 maja 2017 r. (nr 0115-KDIT2-3.4011.17.2017.1.AW). Stwierdził w niej, że „w sytuacji gdy zakupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie był przez podatnika wykorzystywany w działalności gospodarczej i nie został zaliczony do składników majątku firmy, wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, to przychód uzyskany ze sprzedaży tego samochodu nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej. Skutki podatkowe sprzedaży tego samochodu należy rozważyć pod kątem powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy, czyli odpłatnego zbycia rzeczy. W takiej sytuacji sprzedaż samochodu będzie skutkowała powstaniem przychodu z tego źródła, jeżeli nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie. Natomiast obowiązek podatkowy nie powstanie, jeżeli zbycie samochodu miało miejsce po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tego samochodu”.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane