statystyki

Sprzedaż działek po podziale 40 hektarów to już biznes

autor: Patrycja Dudek05.07.2017, 19:00
działka

Małżonkowie uważali, że nie prowadzili działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Kto z racji swojego statusu korzysta z działań podejmowanych przez innych, nie sprzeciwiając się im, ten nie może się później tłumaczyć, że nie brał w nich aktywnego udziału – orzekł NSA.

Chodziło o sprzedaż nieruchomości, a konkretnie o to, czy odbyła się ona w ramach działalności gospodarczej, czy w ramach zarządu majątkiem prywatnym. W drugim przypadku nie byłoby VAT.

W spór z fiskusem weszli małżonkowie, którzy wraz z sześcioma innymi osobami kupili prawie 40-hektarowy niezabudowany grunt rolny. Kilka dni po nabyciu czterej współwłaściciele wnieśli o zmianę przeznaczenia tych terenów pod budownictwo mieszkaniowe, willowe, związane z rzemiosłem produkcyjno-usługowym oraz pod nieuciążliwy przemysł i magazyny. Po siedmiu latach rada gminy zmieniła przeznaczenie tych gruntów. Wtedy współwłaściciele zawarli umowę z biurem nieruchomości, na podstawie której w internecie zamieszczone zostały ogłoszenia dotyczące sprzedaży działek.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane