statystyki

Wydanie majątku wspólnikowi to nie przychód dla spółki

autor: Łukasz Zalewski24.07.2017, 07:37; Aktualizacja: 24.07.2017, 11:33
pieniądze, kasa, banknot

Spółka wygrała w sądach obu instancji. WSA w Warszawie orzekł, że przekazanie majątku wspólnikowi nie przyniesie przysporzenia spółceźródło: ShutterStock

Spółka, która z powodu likwidacji przekazuje majątek swojemu udziałowcowi, nie uzyskuje przez to żadnego przysporzenia – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Identycznie Naczelny Sąd Administracyjny orzekł 16 lutego 2016 r. (sygn. akt II FSK 843/14).

Tym razem sprawa dotyczyła spółki z o.o., której jedynym udziałowcem był Skarb Państwa. Spółka była w trakcie likwidacji. Zamierzała sprzedać część majątku. Liczyła się jednak z tym, że jeśli się jej to nie powiedzie, przekaże niektóre rzeczy, w tym nieruchomość, jedynemu wspólnikowi. Zaznaczyła, że nie będzie to przedsiębiorstwo ani jego zorganizowana część.

Spór z fiskusem toczyła o to, czy takie przekazanie spowoduje dla niej powstanie przychodu opodatkowanego CIT. Spółka uważała, że wydanie majątku likwidacyjnego doprowadzi jedynie do wygaśnięcia jej zobowiązania wobec udziałowca. Dostanie on bowiem zwrot wcześniej wniesionych wkładów. Ona nie otrzyma w zamian żadnego świadczenia wzajemnego. Nie dojdzie więc do odpłatnego zbycia majątku.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane