Dywidenda za 2016 rok może być przychodem 2017 roku

autor: Katarzyna Trzpioła24.04.2017, 11:03; Aktualizacja: 24.04.2017, 11:18
Pracownik drukuje prywatne dokumenty w pracy? To dodatkowe koszty i zagrożenie dla firmy.

Pracownik drukuje prywatne dokumenty w pracy? To dodatkowe koszty i zagrożenie dla firmy.źródło: Fotolia
autor zdjęcia: Andrey Popov

Problem pojawia się, gdy sprawozdanie spółki córki zostaje zatwierdzone wcześniej. Wtedy spółka matka musi podjąć decyzję, czy ujmuje dywidendę w bieżących księgach, czy poprawia rachunek zysków i strat.

Zdarza się, że sprawozdanie finansowe spółki, której akcje (lub udziały) są w posiadaniu innego podmiotu, zostaje zatwierdzone wcześniej niż sprawozdanie spółki matki, a wykazany w nim zysk zostaje przeznaczony na wypłatę dywidend. Powstaje wtedy wątpliwość, czy spółka będąca właścicielem powinna ująć te dywidendy w swoim sprawozdaniu za poprzedni rok, czy w księgach rachunkowych bieżącego okresu. Wątpliwość ta wynika z tego, że zysk jest efektem działalności prowadzonej w poprzednim roku.

MSR 18

Ustawa o rachunkowości nie wskazuje wprost, kiedy należy zarachować przychód z tytułu należnych dywidend. Trzeba się więc kierować zasadą memoriału, ostrożności oraz wspomagać postanowieniami MSR 18 „Przychody”. Po takiej analizie można dojść do wniosku, że dywidendy należy jednak ująć w księgach tego roku, w którym stają się należne. Mówi o tym par. 30 MSR 18, określając, że dywidendy ujmuje się w momencie ustalenia praw akcjonariuszy/udziałowców do ich otrzymania. Oznacza to, że jeśli decyzją właścicieli zysk za 2016 r. został w kwietniu 2017 r. przeznaczony na dywidendy dla właścicieli, to będzie on stanowił przychód w 2017 r. w kwietniu. [przykład 1]

PRZYKŁAD 1

Uchwała

Zgromadzenie wspólników spółki Alfa sp. z o.o. podjęło 28 kwietnia uchwałę, że zysk za 2016 r. zostanie przeznaczony na dywidendy. Kwota 350 000 zł przypadać będzie dla Berg sp. z o.o. W spółce Berg sp. z o.o. pod datą 28 kwietnia 2017 r. należy zaksięgować przychody z tego tytułu.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane