statystyki

Ujęcie w sprawozdaniu aportu środka trwałego ma wpływ na dywidendę

autor: Magdalena Sobczak18.01.2016, 09:53; Aktualizacja: 27.01.2016, 19:41
Leszek Kramarczuk audit partner w BDO, biuro w Katowicach

Leszek Kramarczuk audit partner w BDO, biuro w Katowicachźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rozmowa z Leszkiem Kramarczukiem, audit partnerem w BDO, biuro w Katowicach

Wkład aportem środka trwałego i objęcie w zamian udziałów ma charakter umowy cywilnoprawnej, gdzie podmiot wnoszący aport przekazuje prawo własności do przekazywanego majątku w zamian za objęte udziały, a jednostka przejmująca nabywa prawo własności do danego majątku, emitując w zamian udziały lub akcje. Jak ująć w sprawozdaniu finansowym przekazanie aportem środka trwałego?

Zarówno w praktyce, jak i w literaturze można było zaobserwować tendencję do ujęcia różnicy z tytułu wyceny aportu jako przychodów przyszłych okresów do czasu sprzedaży udziałów. Takie podejście było sprzeczne z zawartą umową cywilnoprawną. Ujęcie nadwyżki z tytułu wyceny aportu w przychodach przyszłych okresów mogło sugerować niepewność podmiotu co do okresu realizacji przychodów lub, co gorzej, kwestionować realność wyceny aportu.

Nadwyżka wartości otrzymanych udziałów nad wartością przekazanego środka trwałego powinna być wykazana w sprawozdaniu finansowym przekazującego aport w rachunku zysków i strat, w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych. Przemawia za tym to, że majątek został prawnie przekazany innemu podmiotowi, który jest jego suwerennym właścicielem. Oznacza to, że majątek został sprzedany, a zapłatą są otrzymane udziały.

Ministerstwo Finansów prezentuje inne podejście w tym zakresie?


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane