statystyki

Dywidenda za 2016 rok może być przychodem 2017 roku

autor: Katarzyna Trzpioła24.04.2017, 11:03; Aktualizacja: 24.04.2017, 11:18
Pracownik drukuje prywatne dokumenty w pracy? To dodatkowe koszty i zagrożenie dla firmy.

Pracownik drukuje prywatne dokumenty w pracy? To dodatkowe koszty i zagrożenie dla firmy.źródło: Fotolia
autor zdjęcia: Andrey Popov

Problem pojawia się, gdy sprawozdanie spółki córki zostaje zatwierdzone wcześniej. Wtedy spółka matka musi podjąć decyzję, czy ujmuje dywidendę w bieżących księgach, czy poprawia rachunek zysków i strat.

Zdarza się, że sprawozdanie finansowe spółki, której akcje (lub udziały) są w posiadaniu innego podmiotu, zostaje zatwierdzone wcześniej niż sprawozdanie spółki matki, a wykazany w nim zysk zostaje przeznaczony na wypłatę dywidend. Powstaje wtedy wątpliwość, czy spółka będąca właścicielem powinna ująć te dywidendy w swoim sprawozdaniu za poprzedni rok, czy w księgach rachunkowych bieżącego okresu. Wątpliwość ta wynika z tego, że zysk jest efektem działalności prowadzonej w poprzednim roku.

MSR 18

Ustawa o rachunkowości nie wskazuje wprost, kiedy należy zarachować przychód z tytułu należnych dywidend. Trzeba się więc kierować zasadą memoriału, ostrożności oraz wspomagać postanowieniami MSR 18 „Przychody”. Po takiej analizie można dojść do wniosku, że dywidendy należy jednak ująć w księgach tego roku, w którym stają się należne. Mówi o tym par. 30 MSR 18, określając, że dywidendy ujmuje się w momencie ustalenia praw akcjonariuszy/udziałowców do ich otrzymania. Oznacza to, że jeśli decyzją właścicieli zysk za 2016 r. został w kwietniu 2017 r. przeznaczony na dywidendy dla właścicieli, to będzie on stanowił przychód w 2017 r. w kwietniu. [przykład 1]

PRZYKŁAD 1

Uchwała

Zgromadzenie wspólników spółki Alfa sp. z o.o. podjęło 28 kwietnia uchwałę, że zysk za 2016 r. zostanie przeznaczony na dywidendy. Kwota 350 000 zł przypadać będzie dla Berg sp. z o.o. W spółce Berg sp. z o.o. pod datą 28 kwietnia 2017 r. należy zaksięgować przychody z tego tytułu.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane