statystyki

Zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy zwiększa przychody finansowe

autor: Marek Barowicz04.12.2017, 09:28; Aktualizacja: 04.12.2017, 09:53
Od dochodu z tytułu uzyskanej zaliczki dywidendowej pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc.

Od dochodu z tytułu uzyskanej zaliczki dywidendowej pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc.źródło: ShutterStock

Jesteśmy spółką kapitałową. Wypłacamy właścicielom naszej spółki zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. W jaki sposób wykazać taką operację gospodarczą w ewidencji księgowej spółki? Jak otrzymanie zaliczki dywidendowej powinien z kolei wykazać w swoich księgach rachunkowych właściciel naszej spółki? Jak należy rozliczyć otrzymanie tego typu zaliczki w podatku dochodowym?

Właściciele (wspólnicy lub akcjonariusze) spółek kapitałowych są co do zasady wynagradzani raz w roku, po zatwierdzeniu przez zwyczajne zgromadzenie (zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie) rocznego sprawozdania finansowego i podjęciu uchwały o rozdysponowaniu zysku wypracowanego za ostatni (poprzedni) rok obrotowy. Specyficzną kategorią realizacji prawa do udziału w zysku jest wypłata zaliczki na poczet oczekiwanej dywidendy. Ma ona miejsce w czasie między zatwierdzeniem sprawozdania finansowego a datą wypłaty właściwej dywidendy.

Umowa (statut) spółki kapitałowej (spółki z o.o. lub spółki akcyjnej) może upoważnić zarząd do zaliczkowej wypłaty wspólnikom lub akcjonariuszom przewidywanej dywidendy za dany rok obrotowy (na koniec danego roku obrotowego w przypadku spółek akcyjnych), jeżeli spółka posiada środki wystarczające na jej dokonanie. W przypadku spółki akcyjnej wypłata zaliczki dywidendowej wymaga ponadto zgody rady nadzorczej (art. 194, art. 349 par. 1 kodeksu spółek handlowych).

Zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy może zostać wypłacona, jeżeli zatwierdzone sprawozdanie finansowe spółki za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka taka może stanowić maksymalnie połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały (akcje) własne.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane