statystyki

W spółdzielni rozliczenia są jak w konsorcjum. Czyli z odwrotnym obciążeniem

autor: Agnieszka Pokojska22.06.2017, 07:22; Aktualizacja: 22.06.2017, 09:16
pieniądze, kasa, banknot

Po wygranym przetargu stroną umowy jest spółdzielnia rzemieślnicza i to ona występuje jako główny wykonawcaźródło: ShutterStock

Członek spółdzielni rzemieślniczej, który świadczy w jej ramach usługi budowlane, powinien wystawiać na jej rzecz faktury bez VAT – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o spółdzielnię rzemieślniczą zrzeszającą przedsiębiorców budowlanych. Każdy z nich jest czynnym podatnikiem VAT. Spółdzielnia tłumaczyła, że pozyskuje zlecenia w przetargach, natomiast wykonują je poszczególni jej członkowie, którzy sami kupują materiały i ponoszą wszelkie koszty (np. pracowników, sprzętu), a także są odpowiedzialni za wycenę robót. Po zakończeniu i odbiorze robót wykonawca wystawia fakturę na spółdzielnię, a ta następnie refakturuje usługę na inwestora. Zapłata idzie natomiast w odwrotnym kierunku – inwestor płaci spółdzielni, a ta przekazuje ją członkowi, który wykonał pracę i wystawił fakturę.

Spółdzielnia chciała się upewnić, że w rozliczeniach z jej członkami nie ma zastosowania odwrotne obciążenie. Argumentowała, że usługi wykonywane na jej rzecz nie są usługami świadczonymi przez podwykonawcę.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane