statystyki

Stawka podatku może być większa nawet dla jednej tylko firmy

autor: Łukasz Zalewski13.02.2017, 20:00
działka

Naczelny Sąd Administracyjny podstaw do stwierdzenia nieważności uchwały.źródło: ShutterStock

Rada gminy może ustalić wyższy podatek od nieruchomości dla gruntów związanych z wydobyciem torfu, nawet jeżeli w momencie podjęcia uchwały tylko jeden podmiot prowadzi taką działalność – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który działał na terenie gminy, gdzie nie było żadnych innych torfowisk ani podmiotów, które prowadziłyby podobny biznes. Rada gminy podjęła uchwałę, w której określiła wyższą stawkę podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie wydobycia torfu. Podatek wynosił 0,69 zł od 1 mkw. powierzchni, podczas gdy od pozostałej działalności było to 0,52 zł od 1 mkw.

Podatnik uznał, że rada gminy nie miała prawa różnicować w ten sposób stawki daniny, bo de facto uzależniała ją od podmiotu opodatkowania (co jest niedopuszczalne), a nie od przedmiotu. Doszło zatem do dyskryminacji.

Rada gminy uważała co innego – że nie przekroczyła swoich uprawnień, bo ustawa o podatkach i opłatach lokalnych pozwala różnicować stawki dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania i tym samym uwzględniać np. lokalizację, rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj zabudowy, przeznaczenie i sposób wykorzystania gruntu (art. 5 ust. 2).


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane