statystyki

Podatek zapłacą stacje przy autostradzie

autor: Łukasz Zalewski17.07.2017, 16:00
autostrada

Sąd uznał, że podatnikiem może być również jednostka budżetowa Skarbu Państwa, której przekazano nieruchomość w trwały zarząd.źródło: ShutterStock

Jeśli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wynajmuje lub wydzierżawia nieruchomości znajdujące się w jej trwałym zarządzie, to podatnikiem jest najemca lub dzierżawca jako posiadacz zależny – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła krakowskiego oddziału GDDKiA, która jest trwałym zarządcą gruntów i budynków na terenie jednego z miejsc obsługi podróżnych (MOP) przy płatnej autostradzie A4. Właścicielem tych nieruchomości jest Skarb Państwa. Wchodzą one w skład pasa drogowego autostrady.

Dzierżawcą tych obiektów jest Orlen, który ma tam stację paliw, sklep, bar szybkiej obsługi. Spór sprowadzał się do tego, kto powinien płacić podatek od budynków: zarządca (GDDKiA), który włada terenem, czy dzierżawca (Orlen).

Wójt gminy i Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie twierdzili, że podatnikiem jest GDDKiA. Argumentowali, że z opodatkowania wyłączone są grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych oraz budowle zlokalizowane na tych pasach, z wyjątkiem tych, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych. Z wyłączenia nie korzystają zaś budynki (stacja paliw, sklep, bar szybkiej obsługi), ponieważ nie są one związane z eksploatacją autostrady.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane