statystyki

Podatek zapłacą stacje przy autostradzie

autor: Łukasz Zalewski17.07.2017, 16:00
autostrada

Sąd uznał, że podatnikiem może być również jednostka budżetowa Skarbu Państwa, której przekazano nieruchomość w trwały zarząd.źródło: ShutterStock

Jeśli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wynajmuje lub wydzierżawia nieruchomości znajdujące się w jej trwałym zarządzie, to podatnikiem jest najemca lub dzierżawca jako posiadacz zależny – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła krakowskiego oddziału GDDKiA, która jest trwałym zarządcą gruntów i budynków na terenie jednego z miejsc obsługi podróżnych (MOP) przy płatnej autostradzie A4. Właścicielem tych nieruchomości jest Skarb Państwa. Wchodzą one w skład pasa drogowego autostrady.

Dzierżawcą tych obiektów jest Orlen, który ma tam stację paliw, sklep, bar szybkiej obsługi. Spór sprowadzał się do tego, kto powinien płacić podatek od budynków: zarządca (GDDKiA), który włada terenem, czy dzierżawca (Orlen).

Wójt gminy i Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie twierdzili, że podatnikiem jest GDDKiA. Argumentowali, że z opodatkowania wyłączone są grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych oraz budowle zlokalizowane na tych pasach, z wyjątkiem tych, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych. Z wyłączenia nie korzystają zaś budynki (stacja paliw, sklep, bar szybkiej obsługi), ponieważ nie są one związane z eksploatacją autostrady.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane