statystyki

Opłata paliwowa jest zgodna z prawem Unii

autor: Patrycja Dudek16.01.2017, 07:30; Aktualizacja: 16.01.2017, 07:36
Dodatkowym jej argumentem było to, że wprowadzając opłatę, ustawodawca wyraźnie wskazał na jej cel fiskalny.

Dodatkowym jej argumentem było to, że wprowadzając opłatę, ustawodawca wyraźnie wskazał na jej cel fiskalny.źródło: ShutterStock

Pobierana w naszym kraju dodatkowa danina od paliw nie narusza przepisów UE, bo spełnia szczególny cel – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sędzia Lidia Ciechomska-Florek wskazała, że tym szczególnym celem są: budowa infrastruktury drogowej odpowiadającej standardom krajów członkowskich oraz ochrona środowiska i zdrowia publicznego. Dodatkowo opłata jest więc nakładana z tego powodu, że wprowadzanie paliw do obrotu zwiększa ruch drogowy i zatruwa środowisko – wyjaśniła sędzia.

NSA wydał w tej sprawie kilka wyroków, ale wszystkie dotyczyły jednej spółki. Kupiła ona paliwo niewiadomego pochodzenia. W związku z tym fiskus kazał jej uregulować akcyzę i opłatę paliwową za sprzedawcę. Zwykle płaci je ten, kto wprowadza paliwa na rynek, ale jeśli są one niewiadomego pochodzenia, to kupujący bierze na siebie ryzyko, że sam będzie musiał uregulować daniny.

Trybunał nie pozwolił

Z reguły w takich sprawach spór z fiskusem toczy się o wysokość zobowiązania. Tym razem jednak spółka podała w wątpliwość, czy fiskus w ogóle ma prawo ściągać opłatę paliwową.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane