statystyki

Od aut ze Szwajcarii sprowadzanych przez Niemcy trzeba płacić 23-proc. VAT

autor: Jakub Pawłowski19.12.2016, 07:32; Aktualizacja: 19.12.2016, 08:02
samochód

Procedurę VAT-marża można stosować tylko wtedy, gdy podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.źródło: ShutterStock

Ani wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ani import towarów używanych nie pozwalają skorzystać z procedury VAT-marża. Potwierdza to najnowszy wyrok NSA.

To oznacza, że podatnicy, którzy najpierw importują używane samochody spoza UE, a potem przewożą je i sprzedają na terenie Polski, muszą rozliczać się z fiskusem na zasadach ogólnych.

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że procedurę VAT-marża można stosować tylko wtedy, gdy podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego – orzekł NSA.

Spór powstał na tle art. 120 ust. 4 ustawy o VAT. Uregulowano w nim preferencyjną metodę rozliczeń, która pozwala płacić podatek wyłącznie od marży, czyli różnicy w cenie zakupu i sprzedaży towaru. Przysługuje ona podatnikom, którzy dokonują m.in. dostawy towarów używanych i kupionych w ramach prowadzonej działalności, z zamiarem ich późniejszej odprzedaży.

W takiej właśnie sytuacji znalazła się polska spółka, która sprowadzała używane samochody ze Szwajcarii. Przewoziła je najpierw do Niemiec, a później do Polski, gdzie je czyściła i serwisowała, aby je następnie sprzedać na rodzimym rynku.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane