statystyki

Jak rozliczyć nabycie samochodu od osoby indywidualnej

autor: Marcin Szymankiewicz04.12.2016, 17:00; Aktualizacja: 04.12.2016, 18:03
kredyt samochodowy-motoryzacja-kluczyki

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność w zakresie usług opodatkowanych VAT (architektura krajobrazu). Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupił za gotówkę 7 listopada 2016 r. używany 12-letni samochód osobowy od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej za cenę 14 000 zł.

W momencie sprzedaży pojazd znajdował się w Polsce. Nabycia dokonał na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Nabycie przedmiotowego pojazdu przedsiębiorca uzależnił od oceny jego stanu technicznego w wybranym przez siebie warsztacie samochodowym. Oceny tej przedsiębiorca dokonał na swój koszt w niewielkim warsztacie samochodowym (korzystającym ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT) w dniu jego zakupu, tj. 7 listopada 2016 r. Na udokumentowanie usługi wykonanej przez warsztat otrzymał 7 listopada 2016 r. rachunek na kwotę 175 zł. Rachunek został w całości opłacony gotówką 7 listopada 2016 r. 8 listopada 2016 r. przedsiębiorca złożył we właściwym urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 280 zł. 9 listopada 2016 r., jeszcze przez formalnym przerejestrowaniem pojazdu w wydziale komunikacji urzędu gminy i zawarciem własnej umowy ubezpieczenia OC pojazdu przedsiębiorca wprowadził nabyty samochód do ewidencji środków trwałych, wybierając indywidualną stawkę amortyzacyjną w wysokości 40 proc.

Miał jednak problem z ustaleniem wartości początkowej, w szczególności nie jest pewny, czy w wartości początkowej pojazdu powinien uwzględnić nabytą w warsztacie usługę oceny stanu technicznego pojazdu. Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Jak powinien rozliczyć nabycie pojazdu na gruncie podatku VAT, PIT i PCC? Zaliczki na podatek PIT i VAT przedsiębiorca płaci za okresy miesięczne.

W związku z nabyciem przedmiotowego pojazdu nie wystąpi u przedsiębiorcy podatek naliczony podlegający odliczeniu, gdyż:

● samochód został nabyty od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej na podstawie umowy kupna-sprzedaży – jego sprzedaż nie podlegała zatem VAT,

● usługa oceny stanu technicznej pojazdu została nabyta od podatnika VAT zwolnionego z podatku VAT i udokumentowana rachunkiem – a zatem nie wystąpił podatek naliczony.

Zatem nabycie pojazdu i usługi oceny stanu technicznego są neutralne na gruncie podatku VAT.

PCC


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane