statystyki

Jak rozliczyć nabycie samochodu od osoby indywidualnej

autor: Marcin Szymankiewicz04.12.2016, 17:00; Aktualizacja: 04.12.2016, 18:03
kredyt samochodowy-motoryzacja-kluczyki

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność w zakresie usług opodatkowanych VAT (architektura krajobrazu). Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupił za gotówkę 7 listopada 2016 r. używany 12-letni samochód osobowy od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej za cenę 14 000 zł.

W momencie sprzedaży pojazd znajdował się w Polsce. Nabycia dokonał na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Nabycie przedmiotowego pojazdu przedsiębiorca uzależnił od oceny jego stanu technicznego w wybranym przez siebie warsztacie samochodowym. Oceny tej przedsiębiorca dokonał na swój koszt w niewielkim warsztacie samochodowym (korzystającym ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT) w dniu jego zakupu, tj. 7 listopada 2016 r. Na udokumentowanie usługi wykonanej przez warsztat otrzymał 7 listopada 2016 r. rachunek na kwotę 175 zł. Rachunek został w całości opłacony gotówką 7 listopada 2016 r. 8 listopada 2016 r. przedsiębiorca złożył we właściwym urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 280 zł. 9 listopada 2016 r., jeszcze przez formalnym przerejestrowaniem pojazdu w wydziale komunikacji urzędu gminy i zawarciem własnej umowy ubezpieczenia OC pojazdu przedsiębiorca wprowadził nabyty samochód do ewidencji środków trwałych, wybierając indywidualną stawkę amortyzacyjną w wysokości 40 proc.

Miał jednak problem z ustaleniem wartości początkowej, w szczególności nie jest pewny, czy w wartości początkowej pojazdu powinien uwzględnić nabytą w warsztacie usługę oceny stanu technicznego pojazdu. Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Jak powinien rozliczyć nabycie pojazdu na gruncie podatku VAT, PIT i PCC? Zaliczki na podatek PIT i VAT przedsiębiorca płaci za okresy miesięczne.

W związku z nabyciem przedmiotowego pojazdu nie wystąpi u przedsiębiorcy podatek naliczony podlegający odliczeniu, gdyż:

● samochód został nabyty od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej na podstawie umowy kupna-sprzedaży – jego sprzedaż nie podlegała zatem VAT,

● usługa oceny stanu technicznej pojazdu została nabyta od podatnika VAT zwolnionego z podatku VAT i udokumentowana rachunkiem – a zatem nie wystąpił podatek naliczony.

Zatem nabycie pojazdu i usługi oceny stanu technicznego są neutralne na gruncie podatku VAT.

PCC


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane