statystyki

Co można zrobić z pustą fakturą?

autor: Marcin Szymankiewicz13.11.2016, 08:00
VAT wynikający z pustej faktury, formalnie rzecz biorąc, powinien zostać bezpośrednio wpłacony na rachunek urzędu skarbowego.

VAT wynikający z pustej faktury, formalnie rzecz biorąc, powinien zostać bezpośrednio wpłacony na rachunek urzędu skarbowego.źródło: ShutterStock

ABC sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) wynajmowała firmie X (podatnik CIT) lokal użytkowy. Umowa najmu wygasła 30 września 2016 r. Przez pomyłkę pracownik spółki ABC wystawił 20 października 2016 r. fakturę za najem za październik na 10 000 zł plus 2300 zł VAT (zgodnie z wygasłą umową najmu termin płatności przypadał z góry 20. dnia danego miesiąca). Faktura została wysłana do kontrahenta. Ten otrzymał fakturę 25 października 2016 r. i tego samego dnia poinformował e-mailowo o pomyłkowym wystawieniu faktury, odmawiając zarazem dokonania zapłaty. Z kontrahentem uzgodniono, że zostanie wystawiona faktura korygująca. Została ona wystawiona 28 października 2016 r. i 31 października 2016 r. pracownik spółki ABC doręczył ją osobiście kontrahentowi, tj. firmie X. Uprawniony pracownik firmy X potwierdził odbiór podpisem na egzemplarzu faktury pozostającym w spółce ABC. Czy spółka powinna rozliczyć przedmiotową fakturę i fakturę korygującą na gruncie VAT i CIT? VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza za okresy miesięczne. Rokiem podatkowym spółki ABC jest rok kalendarzowy.

Reklama


Podatkowi od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że faktura za najem za październik 2016 r. została wystawiona pomyłkowo, gdyż z końcem września 2016 r. usługa najmu świadczona przez spółkę ABC na rzecz firmy X wygasła. Zatem wystawiona faktura nie dokumentowała żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Dla spółki ABC nie powstał zatem obowiązek w VAT z tytułu świadczenia usługi najmu.

Brak neutralności

Niestety nie można powiedzieć, że wystawienie tej faktury jest całkowicie neutralne na gruncie VAT dla spółki ABC, gdyż do pustych faktur, tj. niedokumentujących żadnej czynności, znajduje zastosowanie art. 108 ustawy o VAT (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 września 2013 r., sygn. akt I FSK 1309/12). Stosownie do art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest zobowiązana do jego zapłaty.

Zatem należy przyjąć, że z uwagi na sam fakt wystawienia tej faktury spółka ABC jest zobowiązana do zapłaty wykazanego w niej podatku w kwocie 2300 zł.

VAT wynikający z pustej faktury, formalnie rzecz biorąc, nie powinien być wykazywany w deklaracji VAT-7 za okres wystawienia, tylko bezpośrednio wpłacony na rachunek urzędu skarbowego (poza deklaracją) – zob. wyrok NSA z 3 czerwca 2015 r., sygn. akt I FSK 315/14. W praktyce zazwyczaj wykazywany jest we właściwej deklaracji VAT-7.

W orzecznictwie sądowym istnieje pogląd o dopuszczalności wystawienia faktury korygującej do pustej faktury, ale tylko do momentu wszczęcia kontroli podatkowej (skarbowej) – zob. wyrok NSA z 3 czerwca 2015 r., sygn. akt I FSK 315/14. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka ABC wystawiła fakturę korygującą tę pustą fakturę jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym, tj. 28 października 2016 r., a więc należy ją uznać za skuteczną (kontrola podatkowa lub skarbowa za październik 2016 r. nie mogła zostać jeszcze wszczęta).

Rozumiem, że w drodze wystawienia faktury korygującej został wyzerowany VAT wynikający z tej faktury w kwocie 2300 zł.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama