statystyki

NSA: Fiskus ma problem z doręczeniami

autor: Patrycja Dudek12.01.2017, 20:00; Aktualizacja: 12.01.2017, 20:34
W sytuacji, gdy zobowiązanymi do zapłaty podatku są mąż i żona, tytuł egzekucyjny powinien być wystawiony na obojga i im doręczony.

W sytuacji, gdy zobowiązanymi do zapłaty podatku są mąż i żona, tytuł egzekucyjny powinien być wystawiony na obojga i im doręczony.źródło: ShutterStock

Skarbówka popełnia błędy, gdy adresatami decyzji podatkowych są mąż i żona wspólnie rozliczający się z PIT. To wniosek z wczorajszych wyroków NSA.

Błędy te powodują, że decyzja nie może być egzekwowana. Oczywiście fiskus ma możliwość ich naprawienia, ale może nie zdążyć ze względu na upływ pięcioletniego terminu przedawnienia.

Strata tylko męża

Pierwsze orzeczenie dotyczyło decyzji określającej wysokość straty z działalności gospodarczej. Prowadził ją samodzielnie mąż, żona w ogóle nie pracowała. Z PIT rozliczali się razem, składając wspólnie roczne zeznanie podatkowe.

W 2010 r. firma męża przyniosła straty, a jedynym źródłem utrzymania pary były renty i zasiłki pieniężne. Ze złożonego zeznania podatkowego nie wynikał więc żaden podatek do zapłaty.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane