statystyki

Podatek od nieruchomości zapłaci ten, kto ma bezpośrednią umowę z właścicielem

autor: Łukasz Zalewski07.03.2016, 07:35; Aktualizacja: 07.03.2016, 08:52
umowa prawo prawnik

Prezydent miasta twierdził, że daninę powinien uiścić przedsiębiorca jako posiadacz zależnyźródło: ShutterStock

Posiadacz zależny gruntów i budynków, któremu Skarb Państwa przekazał je w posiadanie, musi zapłacić podatek od nieruchomości. Dalszy wynajem nie zmienia tej sytuacji – wynika z wyroku WSA w Rzeszowie.

Reklama


Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który zawarł z Wojskową Agencją Mieszkaniową (WAM) umowę najmu gruntów w mieście. Stanowiły one własność Skarbu Państwa i znajdowały się w zasobie agencji.

Spór sprowadzał się do tego, kto ma zapłacić podatek od nieruchomości miastu. Prezydent miasta twierdził, że daninę powinien uiścić przedsiębiorca jako posiadacz zależny. Wynajmuje on bowiem nieruchomości od WAM, która sprawuje władztwo nad działkami w interesie i na rzecz Skarbu Państwa. Przedsiębiorca uważał natomiast, że podatnikiem jest agencja, bo to ona przejęła mienie we władanie (posiadanie) od Skarbu Państwa. Najemca nieruchomości jest jedynie podmiotem, któremu WAM wtórnie oddała nieruchomość w posiadanie zależne – argumentował przedsiębiorca.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama