statystyki

PIT: Liczy się sposób dystrybucji, a nie zawartość świątecznej paczki

autor: Patrycja Dudek09.02.2016, 07:13; Aktualizacja: 09.02.2016, 11:34
prezent nagroda

Zarówno warszawski WSA, jak i NSA orzekły, że przekazane przez niego karty stanowią dla pracowników przychód ze stosunku pracy, a pracodawca był zobowiązany pobrać od nich zaliczki na PITźródło: ShutterStock

Zwolnione z PIT są prezenty z produktów skompletowanych i dostarczonych przez pracodawcę, a nie te, które pracownik wybiera z zarekomendowanych towarów – orzekł NSA.

Chodziło o przekazane pracownikom imienne karty uprawniające do wyboru i odbioru produktów żywnościowych w sieci sklepów, do której należał również pracodawca. Spór dotyczył art. 21 ust.1 pkt 67 ustawy o PIT, który zwalnia z podatku wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych do wysokości nieprzekraczającej 380 zł rocznie. Przepis ten wyłącza ze zwolnienia bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary i usługi.

Karty na paczki

Hipermarket tuż przed świętami Bożego Narodzenia zorganizował dla swoich pracowników świąteczną pomoc. Sfinansował ją z ZFSS, a wysokość świadczenia była uzależniona od sytuacji materialnej każdego z pracowników. Hipermarket nie potrącił zaliczek na PIT, bo uważał, że karty wymienione na paczki są świadczeniami rzeczowymi, zwolnionymi z opodatkowania.

Innego zdania był naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie. Uznał, że sklep nie przekazał pracownikom towarów, tylko znaki uprawniające do wymiany na nie. Hipermarket zapłacił więc zaległe zaliczki na PIT (około 200 tys. zł ) i odsetki, ale zaraz potem złożył wniosek o zwrot nadpłaty.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane