statystyki

PIT: Liczy się sposób dystrybucji, a nie zawartość świątecznej paczki

autor: Patrycja Dudek09.02.2016, 07:13; Aktualizacja: 09.02.2016, 11:34
prezent nagroda

Zarówno warszawski WSA, jak i NSA orzekły, że przekazane przez niego karty stanowią dla pracowników przychód ze stosunku pracy, a pracodawca był zobowiązany pobrać od nich zaliczki na PITźródło: ShutterStock

Zwolnione z PIT są prezenty z produktów skompletowanych i dostarczonych przez pracodawcę, a nie te, które pracownik wybiera z zarekomendowanych towarów – orzekł NSA.

Chodziło o przekazane pracownikom imienne karty uprawniające do wyboru i odbioru produktów żywnościowych w sieci sklepów, do której należał również pracodawca. Spór dotyczył art. 21 ust.1 pkt 67 ustawy o PIT, który zwalnia z podatku wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych do wysokości nieprzekraczającej 380 zł rocznie. Przepis ten wyłącza ze zwolnienia bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary i usługi.

Karty na paczki

Hipermarket tuż przed świętami Bożego Narodzenia zorganizował dla swoich pracowników świąteczną pomoc. Sfinansował ją z ZFSS, a wysokość świadczenia była uzależniona od sytuacji materialnej każdego z pracowników. Hipermarket nie potrącił zaliczek na PIT, bo uważał, że karty wymienione na paczki są świadczeniami rzeczowymi, zwolnionymi z opodatkowania.

Innego zdania był naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie. Uznał, że sklep nie przekazał pracownikom towarów, tylko znaki uprawniające do wymiany na nie. Hipermarket zapłacił więc zaległe zaliczki na PIT (około 200 tys. zł ) i odsetki, ale zaraz potem złożył wniosek o zwrot nadpłaty.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane