statystyki

PIT: Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć nagrodę

autor: Agnieszka Pokojska09.02.2016, 07:13; Aktualizacja: 09.02.2016, 18:26
nagroda prezent

Sąd orzekł, że nie ma znaczenia, czy nagrodę w konkursie otrzyma osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, czy przedsiębiorcaźródło: ShutterStock

Minister finansów nie zgadza się ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie objęcia 10-proc. PIT wygranych w loteriach i konkursach przez przedsiębiorców.

Dla prowadzących firmę wygrana w loterii jest przychodem z działalności gospodarczej, a więc powinna być opodatkowana według zasad ogólnych lub stawką liniową – wyjaśnił minister finansów w interpretacjach zmieniających.

Inne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 20 stycznia 2015 r. (sygn. akt II FSK 232/13, II FSK 202/13) i z 1 grudnia 2015 r. (sygn. akt II FSK 2075/13).

Sąd orzekł, że nie ma znaczenia, czy nagrodę w konkursie otrzyma osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, czy przedsiębiorca, bo art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT nie zawiera żadnego ograniczenia w tym zakresie. Według NSA w obu wypadkach organizator konkursu powinien potrącić 10-proc. zryczałtowany PIT.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane