statystyki

PIT: Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć nagrodę

autor: Agnieszka Pokojska09.02.2016, 07:13; Aktualizacja: 09.02.2016, 18:26
nagroda prezent

Sąd orzekł, że nie ma znaczenia, czy nagrodę w konkursie otrzyma osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, czy przedsiębiorcaźródło: ShutterStock

Minister finansów nie zgadza się ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie objęcia 10-proc. PIT wygranych w loteriach i konkursach przez przedsiębiorców.

Dla prowadzących firmę wygrana w loterii jest przychodem z działalności gospodarczej, a więc powinna być opodatkowana według zasad ogólnych lub stawką liniową – wyjaśnił minister finansów w interpretacjach zmieniających.

Inne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 20 stycznia 2015 r. (sygn. akt II FSK 232/13, II FSK 202/13) i z 1 grudnia 2015 r. (sygn. akt II FSK 2075/13).

Sąd orzekł, że nie ma znaczenia, czy nagrodę w konkursie otrzyma osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, czy przedsiębiorca, bo art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT nie zawiera żadnego ograniczenia w tym zakresie. Według NSA w obu wypadkach organizator konkursu powinien potrącić 10-proc. zryczałtowany PIT.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane