statystyki

Wniesienie gruntu z rozpoczętą budową jest opodatkowane

autor: Katarzyna Bajak29.06.2015, 07:21; Aktualizacja: 29.06.2015, 08:36

Nie można mówić o zorganizowanej części firmy, gdy budynek jest niewykończony i nie pełni funkcji użytkowej – orzekł NSA. Sąd odwołał się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. akt C – 444/10), z którego wynikało, co należy rozumieć pod pojęciem przekazania całości lub części aktywów. Obejmuje ono przekazanie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo zdolne prowadzić samodzielnie działalność gospodarczą – wyjaśnił TSUE.

Sprawa dotyczyła wspólników spółki cywilnej, którzy kupili grunt z rozpoczętą na niej budową. Planowali założyć spółkę komandytową i wnieść do niej nieruchomość wraz z listami intencyjnymi, w których zobowiązali partnerów biznesowych do zawarcia umów najmu powierzchni biurowych oraz magazynowych w powstającym obiekcie. Planowali też wnieść pozwolenie na budowę oraz umowę z wykonawcą prac budowlanych. Wspólnicy uważali, że aport będzie zwolniony z podatku na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ przedmiotem zbycia będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 ust. 27e tej ustawy.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane