statystyki

Nieruchomości: Po dwóch latach można sprzedać bez VAT

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski17.06.2015, 07:18; Aktualizacja: 17.06.2015, 10:58
blok, mieszkanie

Podatnicy muszą również pamiętać o tym, że przejście z opodatkowania na zwolnienie z VAT oznacza obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).źródło: ShutterStock

Polska definicja pierwszego zasiedlenia jest niezgodna z przepisami unijnymi – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dlatego zinterpretował ją z korzyścią dla przedsiębiorców.

Z niedawnego wyroku NSA (sygn. akt I FSK 382/14) wynika, że jeżeli podatnik przez co najmniej dwa lata wykorzystywał budynek do własnych celów, choćby pod zaplecze socjalno-biurowe, może go sprzedać ze zwolnieniem z VAT.

– To przełom, bo dotychczas nieruchomości wybudowane we własnym zakresie i wykorzystywane na własne cele były uważane za niezasiedlone i odsprzedawane z podatkiem – tłumaczy Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i partner w KNDP.

Wyrok NSA jest ważny również z innego powodu – można go stosować także wstecz, do sprzedaży wszystkich nieruchomości wybudowanych po 1993 r.

Pierwsze zasiedlenie


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wasilewski Developer(2015-06-18 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    To duży ruch i na pewno korzystny dla osób, które budują się dla własnych celów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane