statystyki

Kupujący tablety czy konsole do gier odpowie za podatek lub sam go zapłaci

autor: Agnieszka Pokojska14.08.2014, 06:36; Aktualizacja: 14.08.2014, 09:12

Rząd zadecyduje w przyszłym tygodniu, czy dostawa notebooków, tabletów i konsoli do gier będzie objęta solidarną odpowiedzialnością obu kontrahentów za odprowadzenie VAT, czy odwrotnym obciążeniem.

Oba rozwiązania mają przeciwdziałać wyłudzeniom VAT i dotyczą firm, a nie detalicznych odbiorców (patrz ramka). Wprowadzenie tego pierwszego zaproponowało Ministerstwo Finansów w założeniach do nowelizacji ustawy o VAT. Natomiast drugie zarekomendowało Ministerstwo Gospodarki w uwagach konsultacyjnych.

Roman Namysłowski, doradca podatkowy, partner w Crido Taxand, wskazuje, że najbardziej skutecznym sposobem walki z oszustwami jest odwrotne obciążenie. Nie bez przyczyny zresztą rekomenduje go Unia Europejska. Problem polega tylko na tym, że może być ono niekorzystne dla budżetu. Przy odwrotnym obciążeniu podatek rozlicza kupujący, co oznacza, że moment faktycznej zapłaty VAT przesuwa się na ostatni etap obrotu, tj. sprzedaży towarów na rzecz konsumentów – tłumaczy ekspert. W konsekwencji urząd skarbowy dostaje VAT później, niż gdyby podatek został rozliczony tradycyjnie, na każdym etapie obrotu.

Ponadto przy odwrotnym obciążeniu trudniej jest kontrolować rozliczające się podmioty. – Liczba pośredników jest znacznie mniejsza niż podmiotów, które sprzedają towar ostatecznemu odbiorcy – wyjaśnia Roman Namysłowski. Jeżeli więc obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na tej ostatniej grupie, to fiskus ma więcej pracy i łatwiej mu przeoczyć nieprawidłowości.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • nunulek(2014-08-15 07:42) Zgłoś naruszenie 00

  Nienażarte państwo.Urzędnik wrogiem ludu.

  Odpowiedz
 • Janusz(2014-08-14 09:08) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli wracamy po 20. latach do podatku obrotowego?

  Odpowiedz
 • zły(2014-08-14 14:47) Zgłoś naruszenie 00

  Nie rozumiem - czyli jak ja obywatel kupiłem 3 tablety w sklepie 9pominę nazwę) to mam zapłacić należny VAT??? No może sprzedawca nie odprowadziła.
  Chyba w tym kraju wszyscy zgłupieli do reszty. A niby skąd ja mam takie informacje mieć??
  Zlikwidujcie bzdurne przepis. Wieźcie się wszyscy do porządnej roboty, a nie tylko kombinujecie jak i kogo oskubać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane